Afera mailowa. Hakerzy publikują racje Służby Ochrony Państwa. Dużo kabanosów

2021-06-17 20:08
Michał Dworczyk
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Od dwóch tygodni nieznani sprawcy publikują rzekome wiadomości z prywatnej skrzynki WP szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka (46 l.). Dziś wieczorem na Telegramie hackerzy opublikowali kolejne zrzuty wiadomości. Dotyczą one działalności Służby Ochrony Państwa.

Wieczorem 9 czerwca Michał Dworczyk poinformował w oświadczeniu, że padł ofiarą ataku hackerskiego. Hakerzy dotychczas upublicznili w internecie zdjęcia dokumentów tożsamości wyglądających na prawo jazdy i dowód osobisty Michała Dworczyka. Na tej samej stronie pojawia się jego rzekoma korespondencja - m. in. z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz płk Krzysztofem Gajem. Wczoraj w sprawie przecieków zwołano tajne posiedzenie obrad Sejmu. 

>W ciągu najbliższych godzin wyciekną seks-taśmy polityków? Wstrząsające doniesienia z tajnych obrad Sejmu

Wycieki Dworczyka. W internecie pojawiła się analiza dot. SOP

Dziś o godz. 18.45 do internetu wyciekła kolejna paczka dokumentów z rzekomo prywatnej skrzynki szefa Kancelarii Premiera. Tym razem przeciek dotyczył działania Służby Ochrony Państwa, której zadaniem jest ochrona najważniejszych urzędników państwa - w tym prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego. 

>[TYLKO W "SUPER EXPRESSIE"]> Miliony złotych na nowe samochody. SOP kupuje luksusowe BMW i Mercedesy

Służba Ochrony Państwa. Rzekome racje żywieniowe

Hackerzy twierdzący, że mają dostęp do prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, opublikowali dokument Microsoft Exel, w którym przedstawiono m.in. racje żywnościowe funkcjonariuszy SOP. Na nich znalazły się następujące wyliczenia:

CZERWIEC 2020:

kabanosy Tarczyński (opakowanie 105 g) – 65 szt. / 522,24 zł

orzechy laskowe prażone (opakowanie 80 g) – 53 szt. / 490,25 zł

batony energetyczne – 96 szt. / 545,42 zł

Redbull (puszka 250 ml) – 24 szt. / 96 zł

cukierki Halls (1 opakowanie = 20 szt) – 6 op. / 164,34 zł

LISTOPAD 2020:

kabanosy Tarczyński (opakowanie 105 g) – 15 szt. / 128,43

jabłka suszone krążki (opakowanie 100 g) – 33 szt. / 399,72 zł

batony energetyczne – 288 / 1674,02* (* - podkreślenie nasze red.)

Redbull (puszka 250 ml) – 64 szt. / 256 zł

cukierki Halls ( 1 opakowanie = 20 szt) – 7 szt. / 191,73 zł

pistacje Felix 27 714,6 – 27 szt. / 714,60 zł

orzechy Felix 7 181,93 –7 szt. / 181,93 zł

nerkowce Felix 15 389,86 – 15 szt. / 389, 86 zł

Wg opublikowanych przez hackerów dokumentów, koszt wyżej wymienionych produktów nabytych przez SOP w 2019 wyniósł 92 522,39 zł. Od 1 stycznia do 9 grudnia 2020, ten współczynnik dla SOP miał wzrosnąć do – 104 543,46 zł.

>ZOBACZ TEŻ: Samochód SOP z Kingą Dudą jechał jak WARIAT. Wszystko na nagraniu [WIDEO]

>Limuzyna Antoniego Macierewicza w szalonym rajdzie po ulicach Warszawy! Złapiesz się za głowę, gdy to zobaczysz [WIDEO]

"Proponuję, aby funkcjonariusze SOP sami płacili za posiłki"

Proponuję, aby funkcjonariusze SOP sami płacili za posiłki, które zamawiają w bufecie na zasadach jak dyrektorzy KRPM (pełna odpłatność) lub jak ministrowie (50% odpłatności). Przy płatności pełnej roczna oszczędność dla KPRM to ponad 64 000 zł. -  pisze dyrektor generalna Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w e-mailu rzekomo adresowanym do Michała Dworczyka. 

>[NIE PRZEGAP]: Kaczyński ma ochronę godną króla! Pilnuje go 40 policjantów na dobę, prywatni ochroniarze i SOP

Dodatkowo, dyrektor generalna doradza, aby: "przyznać miesięczny limit przydziału na miesiąc na 1 funkcjonariusza na poziomie zastępcy dyrektora 35 zł (pozwoli to oszczędzić rocznie na 1 funkcjonariuszu 700 zł, a na całej grupie ochronnej 25). Proszę o decyzje w tej sprawie".

Dworczyk wysyłał wiadomości z rządowego maila na prywatny? 

Ze zrzutów ekranu i dokumentów publikowanych przez hackerów wynika, że dyrektor generalna Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wysłała swą korespondencję prawidłowo na rządową skrzynkę Michała Dworczyka. Z informacji publikowanych przez hackerów wynika, że Michał Dworrczyk podał dalej powyższe ustalenia na swój prywatny adres w Wirtualnej Polsce.

Eksperci: Do analizy wycieków trzeba podchodzić z niezwykłą rozwagą

Jak mówi w rozmowie z "Super Expressem" Kamil Basaj, prezes Fundacji INFO OPS Polska, "trzeba podchodzić niezwykle ostrożnie do analizowania wycieków"

- Przestępcy publikację prawdziwych treści mogą przeplatać z wyciekami sfabrykowanymi albo dodawać do autentycznych materiałów elementy zmyślone - przypomina ekspert ds. cyberprzestrzeni.

- Szerzenie dezinformacji i chaosu to element niemal każdego ataku hackerskiego na instytucje państwowe - mówi nam Basaj. 

Przecieki Dworczyka

9 czerwca na prywatnym koncie Facebook żony ministra Michała Dworczyka opublikowano wiadomość "skrzynka mailowa mojego męża Michała Dworczyka została zhakowana, utracony dostęp do konta na Facebooku". Wiadomość po jakimś czasie zniknęła. Kilka godzin później Michał Dworczyk potwierdził, że doszło do włamania na jego koncie, lecz powiedział, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie było informacji niejawnych".

16 czerwca doszło do niejawnego posiedzenia Sejmu zwołanego przez Mateusza Morawieckiego w sprawie ataków hackerskich":

>Kaczyński ma ochronę godną króla! Pilnuje go 40 policjantów na dobę, prywatni ochroniarze i SOP

>Wyciek z poczty Michała Dworczyka. Co publikują hackerzy?

>Wycieki Dworczyka. Minister w prywatnej korespondencji broni swoich "chłopaków"!

konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE