Były premier Jan Olszewski specjalnie dla "SE": To Kaczyński zrobił Wałęsę prezydentem

2018-08-08 6:05
Jan Olszewski
Autor: Piotr Bławicki Jan Olszewski (87 l., były premier RP)

W przeszłości blisko ze sobą współpracowali, ale dość szybko podzieliła ich polityczna wrogość i nienawiść. I od wielu lat Jarosław Kaczyński (69 l.) i Lech Wałęsa (75 l.) są po przeciwnych stronach barykady. Choć zdaniem byłego premiera Jana Olszewskiego (88 l.), Wałęsa jest politycznym dłużnikiem prezesa PiS. - Przecież Lech Wałęsa zawdzięcza swoją prezydenturę braciom Kaczyńskim, głównie Jarosławowi – mówi nam Olszewski.

Kto jak nie Jan Olszewski zna kulisy wielkiej polityki z Wałęsą i Kaczyńskimi w tle, jaka rozgrywała się w zaciszu gabinetów pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. To wtedy drogi Lecha Wałęsy i Jarosława Kaczyńskiego zeszły się, a w 1990 roku to właśnie Porozumienie Centrum (czyli formacja późniejszego prezesa PiS), mocno wspierała Wałęsę jako kandydata na prezydenta Polski. Uczestniczący w tamtych wydarzeniach Jan Olszewski po latach świetnie przypomina sobie tamte kulisy. 

- Kaczyńscy mocno angażowali się w to, aby Wałęsa został głową państwa. Spędzali ze sobą mnóstwo czasu, blisko współpracowali, godzinami rozmawiali. I Wałęsa zawdzięcza swoją prezydenturę w dużej mierze Jarosławowi Kaczyńskiemu, który zresztą został u niego szefem Kancelarii, a Lech ministrem stanu ds. bezpieczeństwa – mówi nam Olszewski, który namawia przy okazji Kaczyńskiego i Wałęsę do pojednania. Wszystko po tym, jak niedawno były prezydent publicznie poprosił Kaczyńskiego o wybaczenie. - Myślę, że Jarosław powinien wybaczyć Lechowi Wałęsie. Nie powinno być między nimi urazy. Czekam na takie pojednanie. Mam przy tym nadzieję, że oświadczenie Wałęsy w całej sprawie było szczere – dodaje były premier. I apeluje do byłego prezydenta o jedno: - Wałęsa powinien przyznać się w końcu do tego, że był agentem Bolkiem. Mam nadzieję, że zrobi to i porządnie rozliczy się z przeszłością – zaznacza Olszewski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE