Duda nie chce się spotkać z Merkel! Skandal dyplomatyczny?

2021-09-10 9:56
Angela Merkel, Andrzej Duda
Autor: AP (2) Angela Merkel, Andrzej Duda

To już pewne! Andrzej Duda nie spotka się z Angelą Merkel. Ustępująca kanclerz Niemiec w sobotę będzie w Warszawie, ale w tym czasie prezydent wybiera się do Katowic. W mediach aż huczy od spekulacji o tym, dlaczego Andrzej Duda odmówił spotkania Angeli Merkel. Czyżby wizyta na Śląsku była tylko przykrywką? Powód może być zupełnie inny.

Angela Merkel w sobotę złoży wizytę w Warszawie. Według informacji do których dotarła "Rzeczpospolita", gabinet kanclerz Merkel wystosował zapytanie o w sprawie spotkania z Andrzejem Dudą, na które nie otrzymał odpowiedzi. Teraz jest już pewne, że prezydent nie zamierza spotykać się z kanclerz Niemiec.

Nie przegap: Na widok Tuska Angela Merkel ryknęła śmiechem. Filmik trafił do sieci

Prezydent ma od lipca zaplanowany udział w obchodach rocznicy powstania śląskiej Solidarności i będzie tego dnia w Katowicach – powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, dodając jednocześnie, że w piątek Andrzej Duda spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Według nieoficjalnych źródeł PAP, prezydent nie chciał spotkać się z Angelą Merkel ze względu na jej rolę przy budowie gazociągu Nord Stream 2. – Ta budowa bardzo mocno naraziła bezpieczeństwo w regionie, a w sprawach NS2 i narażania niepodległości Ukrainy, Prezydent zawsze był bardzo zasadniczy – stwierdził rozmówca. Tych spekulacji nie chciał komentować Jakub Kumoch, który podkreślił, że wyjazd prezydenta do Katowic był zaplanowany od lipca, "a prośba o spotkanie z kanclerz Merkel wpłynęła niedawno". Angela Merkel podczas wizyty spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Nie przegap: Wpadka Dudy? Kobieta musiała zareagować. Nagranie obiegło sieć

Sonda
Czy prezydent Andrzej Duda powinien spotkać się z kanclerz Angelą Merkel?
Super Raport 09.09 (Goście: Piotr Zgorzelski - wicemarszałek Sejmu, PSL-KP oraz Marek Zuber - ekonomista) Sedno Sprawy: Izabela Leszczyna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE