Mocne słowa Dudy o obowiązkowych szczepieniach. Wiele osób będzie wściekłych

2021-11-29 20:03
Andrzej Duda
Autor: Jakub Szymczuk/KPRP

- Znając podejście moich rodaków, nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zaapelował, by podejść do sprawy "jak najrozsądniej" i ze szczepienia skorzystać. Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej zaapelowali do wszystkich, by zaszczepili się przeciwko Covid-19.

Andrzej Duda w Budapeszcie spotkał się z przywódcami państw V4 - prezydentem Węgier Janoszem Aderem oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Ze względów zdrowotnych nieobecny był prezydent Czech Milosz Zeman.

Na konferencji prasowej po spotkaniu trzej przywódcy zapytani zostali, czy wyobrażają sobie wprowadzenie w swoich krajach obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19.

- Muszę państwu powiedzieć, że - znając podejście moich rodaków, takie poczucie wolności - nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienia - odparł prezydent Duda. - Dyskutowaliśmy dzisiaj na ten temat i efektem tej dyskusji jest nasze wspólne oświadczenie - ono pokazuje również pewnie realia - dodał.

Prezydent zaapelował jednocześnie, aby się szczepić i podejść do sprawy "jak najrozsądniej, rozważając wszystkie za i przeciw, patrząc na to, jaka jest sytuacja". Jak zauważył, nie jest dla nikogo tajemnicą, że ponad 90 proc. osób, które wymagają hospitalizacji w związku z zachorowaniem na COVID-19 to osoby, które nie były szczepione.

- Ci, którzy byli szczepieni, a zachorowali, przechodzą tę chorobę lekko, z niewielkimi symptomami lub zdarza się, że zupełnie bez symptomów - podkreślił Duda. Jak wskazał, dla osób niezaszczepionych skutki choroby są bardzo poważne, a czasem wręcz tragiczne.

Prezydent Węgier Janosz Ader poinformował, że rząd w tym kraju nie planuje, "przynajmniej krótkofalowo", wprowadzenia obowiązkowego szczepienia.

- Jeśli stanowisko rządu się zmieni, na pewno państwo otrzymacie wiadomość - dodał.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powiedziała, że w jej kraju trwa debata polityczna na ten temat. Jednak - dodała - obecnie "nie ma jeszcze porozumienia".

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Niezaszczepieni to nieodpowiedzialni ludzie

- Sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest poważna, a przez nowy wariant koronawirusa może się jeszcze pogorszyć, dlatego apelujemy do wszystkich, by zaszczepili się przeciwko Covid-19 - ogłosili w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

"Nauka jest jasna: szczepionki są nasza najlepszą, najefektywniejszą metodą zapobiegania Covid-19 i ochrony przed tą chorobą; znacząco zmniejszają ryzyko poważnych komplikacji i śmierci" - oświadczyli przywódcy krajów V4.

"Jako prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej wzywamy wszystkich do przyjęcia szczepionki tak szybko, jak to tylko możliwe, w trosce o zdrowie własne i najbliższych" - podkreślają prezydenci.

W Budapeszcie odbyło  się spotkanie prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Biorą w nim udział prezydenci: Polski - Andrzej Duda, Węgier - Janosz Ader i Słowacji - Zuzana Czaputova. Z przyczyn zdrowotnych nieobecny jest prezydent Czech Milosz Zeman.

Sonda
Wstęp do lokalu tylko dla zaszczepionych. Podoba Ci się ten pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE