Odwołanie szefów stadnin było jednak zasadne? Dziennikarz ujawnia szczegóły

2016-02-29 13:25
konie
Autor: KAROL MALCUZYNSKI

Głośnym echem w mediach odbiło się odwołanie w zeszłym tygodniu szefów stadnin koni w Janowie Podlaskim oraz w Michałowie. Przyczyną zmiany kierownictwa był raport lubelskiej delegatury CBA. Zwłaszcza Marek Trela, dyrektor pierwszej z wymienionych stadnin, znalazł wielu obrońców, którzy jego dymisję uznali za skandal. Jak ujawnia Cezary Gmyz w najnowszym ,,Do Rzeczy" w raporcie wykazano jednak gigantyczne straty stadnin (np. w latach 2011-2012 wszystkie stadniny ANR przyniosły 18 milionów straty) oraz dziwną rolę spółki Polturf Barbara Mazur. Zwłaszcza ten drugi wątek może budzić duże wątpliwości.

Jak okazuje, spółka Polturf jest organizatorem Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi oraz Aukcji Pride of Poland od 2001 roku i czerpie z tego tytułu pokaźne zyski. Co ciekawe, firmę wybrano do realizacji tego przedsięwzięcia bez żadnego przetargu i od tamtej pory ma ona praktyczny monopol na organizację i obsługę tej imprezy.

Co więcej, początkowo Polturf miał zagwarantowane 10% od ceny netto ze sprzedaży każdego zgłoszonego i skatalogowanego konia. W 2010 roku umowę zmieniono- firma dostała 12% a ponadto zagwarantowała sobie w umowie minimalny zysk równy 550 tysięcy złotych. Jednak w praktyce kwoty te były wyższe, ponieważ np. w 2013 roku spółka zarobiła na aukcji 2 miliony 356 tysięcy złotych, w 2014 roku 2 miliony 708 tysięcy, zaś według wstępnych wyliczeń za 2015 rok- 2 miliony 147 tysięcy złotych!

CBA uznało również, że Polturf czerpał korzyści nie tylko z prowizji, ale również z opłat za stoiska zorganizowane w oparciu o infrastrukturę stadniny. Zarówno stadniny jak i Agencja Nieruchomości Rolnych (która jest ich właścicielem) płaciły za wstęp na własną imprezę czyli opłacali wpisowem bilety, karty VIP oraz stoiska prezentujące ich własne osiągnięcia.

Jednym z najzagorzalszych obrońców dyrektora stadniny w Janowie była w mediach... Barbara Mazur:

 

 

Internauta napisał również: - Nie ogarniam tego, jaki to był układ pomiędzy stadninami a Polturfem. To znaczy - w głowie mi się nie mieści. To jest państwo w państwie (...) Aukcje koni ze stadnin należących do Skarbu Państwa. Przez lata obsługa firma prywatnej, na której przelewano vadium itp. Nie ogarniam...

Tymczasem na stronie stadniny:

 

 

Zobacz także: Konioprzewał w Janowie Podlaskim. Stoi za nim PiS?

Nowe buty i ubrania w niskich cenach? Sprawdź koniecznie na Vans kody rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE