PiS NIE ODPUŚCI wyborów 10 maja?! Zaskakujące zmiany w kodeksie wyborczym

2020-03-28 7:51 PMar
Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020
Autor: Jakub Kamiński/East News Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020

Piątkowe, pierwsze w historii zdalne posiedzenie Sejmu w głównej mierze poświęcone być miało tzw. "Tarczy antykryzysowej". Ostatecznie głosowanie nad nowelizacją ustawy odbyło się dopiero w sobotę wczesnym rankiem (za było 343 posłów, przeciw było 73, od głosu wstrzymało się 19. Ku zaskoczeniu i oburzeniu opozycji Prawo i Sprawiedliwość w uchwale tej zawarło poprawkę, która zmienia... Kodeks wyborczy! Czy to oznacza, że wybory prezydenckie 10 maja odbędą się, bez względu na sytuację z koronawirusem?

W przyjętej nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawarto m.in. zawarto  zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla pracujących w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego 2020, a także osób samozatrudnionych o przychodzie poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego 2020 r.

Zobacz także: Na posiedzeniu Sejmu bawili się maseczkami. Posłowie błaznują

Choć wielu posłów opozycji krytykowało pomysły PiS na pomoc polskim przedsiębiorcom, to jednak ich prawdziwe oburzenie wywołał fakt wprowadzenia do ustawy, w trakcie jednej z nocnych przerw, poprawki ni stąd, ni zowąd zmieniającej kodeks wyborczy. Wprowadzone zmiany wskazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż nie zamierza zrezygnować z przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja!

Co zakłada zmiana? Rozszerza ona znacząco możliwość głosowania korespondencyjnego. Takie uprawnienie zyskają wszystkie osoby, które 10 maja podlegać będą "obowiązkowej kwarantannie izolacji lub izolacji w warunkach domowych", oraz wszystkie osoby, które "najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat". Dodatkowo osoby w tym wieku będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak osoby niepełnosprawne). Postanowiono również, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych oraz na na statkach morskich.

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.

Najdosadniej o zmianach wypowiedział się zdecydowanie Adrian Zandberg:

Najnowsze