Matura próbna polski Operon 2015/2016: Antygona! ARKUSZE, ODPOWIEDZI

2015-11-24 12:01

Matura próbna z polskiego podstawowego 2015/2016 z Operonem za nami. Na maturze pojawiła się... Antygona! Maturzyści byli przerażeni, nikt nie spodziewał, że na próbnej maturze pojawi się utwór właśnie ze starożytności.

Matura próbna Twitter

i

Autor: Archiwum serwisu

Na maturze podstawowej z języka polskiego był Antygona! Uczniowie byli wyraźnie w panice. O czym jest Antygona? Akcja Antygony rozgrywa się w Tebach. Mieszkańcy wygrali wojnę z wrogimi wojskami. W walkach zginęło dwóch braci z królewskiego rodu: Eteokles (obrońca ojczyzny) i Polinejkes (tchórz). Antygona, ich siostra - bracia stoczyli bratobójczą walkę o tron - łamie zakaz aktualnego władcy Teb i dokonuje symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa, Polinejkesa. Antygona zostaje za to skazana na śmierć. Zostaje zamurowana w grobowcu. Tam popełnia samobójstwo. Ginie także syn Kreona, Hajmon, który przebija się mieczem. Samobójstwo popełnia także Eurydyka, matka Hajmona i żona władcy Teb. Kreon czuje się zniszczony przez życie.

Wybór tragiczny

Antygona i Kreon stają przed tragicznymi wyborami. Antygona wybiera pomiędzy prawem boskim i prawem ludzkim. Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb.

Maturzyści nie pamiętają o czym jest Antygona!

Jak widać, po poniższych komentarzach, tegoroczni maturzyści byli zaskoczeni Antygoną na maturze.

Zobacz też: Matura próbna POLSKI Operon 2015/2016. TEMATY, LEKTURY, ODPOWIEDZI...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki