Będzie bardzo gorąco

2008-07-31 4:00

Do niedzieli słonecznie i bardzo gorąco, miejscami do 30 stopni Celsjusza, z wyjątkiem Podbeskidzia. Od jutra w terenie podgórskim i w górach zacznie się chmurzyć i wystąpią letnie burze.

Wycieczki zatem należy tak zaplanować, aby wrócić z nich do godzin południowych, gdyż później może być niebezpiecznie. Burzowe chmury miejscami przyniosą krótkotrwałe, ale ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. Na pozostałym obszarze województwa śląskiego burz należy się spodziewać w sobotę.

Początek przyszłego tygodnia przyniesie ulgę od upałów, temperatura spadnie do 22-25 stopni. Dzięki ładnej pogodzie będzie można jutro (1 sierpnia) bez przeszkód zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Nie będzie wprawdzie aż tak efektowne, jak w maju 2003 r., ale warto na nie rzucić okiem. Oczywiście, przez bardzo ciemne okulary, szkiełko spawalnicze, albo odymioną szybkę. W innym przypadku może to się skończyć poważnym uszkodzeniem wzroku. Zaćmienie słońca rozpocznie się w Polsce około godziny 10.55. Maksymalna jego faza nastąpi o godzinie 11.49. Na Śląsku Słońce zostanie zakryte w 15 procentach, w innych regionach kraju w 30. Zjawisko zakończy się o godzinie 12.43. Całkowite zaćmienie w Polsce nastąpi dopiero 13 lipca 2075 r.

Słoneczna pogoda panuje w całym kraju. Powody do narzekań mają tylko wypoczywający w Kołobrzegu. Tam temperatura jest wyjątkowo niska i wynosi zaledwie 19-20 stopni, podczas, gdy na pozostałej części Wybrzeża 26-30 stopni. Wszystko za sprawą, nieprzetłumaczalnego na polski język, zjawiska uppweling. Powoduje ono, że w jednym miejscu temperatura wody morskiej jest o kilka stopni niższa. W Kołobrzegu spadła do 14 stopni, podczas gdy dookoła wynosi 19-20 stopni. Wiatr wiejący od lądu zepchnął ciepłą wodę powierzchniową, która została zastąpiona chłodną głębinową.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki