bgk

i

Autor: Materiał prasowy

3W: woda, wodór, węgiel

BGK wspiera innowacje

2023-05-22 0:00 Materiał sponsorowany

Innowacyjność i szybki rozwój technologiczny są niezbędne dla sukcesu różnych przedsięwzięć. Innowacje zaś dadzą impuls do rozwoju całej polskiej gospodarki. By tak się jednak stało, instytucje publiczne muszą włączyć się w tworzenie platform do rozwoju technologii. Historia pokazuje, że w krajach, które opierają swoją gospodarkę na innowacjach, tak właśnie się działo. Idea 3W, czyli woda, wodór i węgiel, to właśnie taka platforma, zainicjowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), która łączy biznes, naukę, sektor publiczny i otwiera zupełnie nowe możliwości współpracy, realizacji i komercjalizacji ambitniejszych projektów.

1907 r. amerykańska firma AT&T stanęła w obliczu kryzysu. Gdy myślimy o działaniach naprawczych, przychodzi nam na myśl głównie jedno słowo – restrukturyzacja. Tymczasem nowy prezes okazał się wizjonerem i zdecydował się na zaskakujący krok – zlecił opracowanie innowacji, która przywróciłaby świetność borykającej się z kłopotami firmie. Zlecił budowę systemu, który umożliwiłby połączenie głosowe przez całe USA – między Nowym Jorkiem a San Francisco. Wydawało się to niemożliwe, ale firma stworzyła kompleks naukowo-technologiczny, w którym zgromadziła dziesiątki naukowców: teoretyków, praktyków, inżynierów. Zespół pracował nad wynalazkami, które pokonywały różne ograniczenia i w ciągu 8 lat powstał telefon. Naukowcy opracowali wzmacniacze sygnału, dzięki którym w styczniu 1915 r. doszło do pierwszej rozmowy przez cały kontynent. Wziął w niej udział nie tylko założyciel firmy Alexander Graham Bell, ale też ówczesny prezydent USA Woodrow Wilson.

Praca nad tym ambitnym celem zaowocowała powstaniem Bell Labs – organizacji, która została kuźnią innowacji amerykańskiej gospodarki. To tam w późniejszych latach doskonalono komputer i technologie cyfrowe. W siedzibie Bell Labs pracowali ludzie wielu talentów, którzy po prostu blisko ze sobą współpracowali. Bell Labs to modelowy opis tego, co jest potrzebne do stworzenia kultury innowacji.

bgk

i

Autor: Materiał prasowy

Rewolucja węglowa

Wygląda na to, że innowacje spod znaku 3W mają ogromny potencjał, by przyspieszyć rozwój polskiej gospodarki, m.in. dzięki współpracy śmiałych przedsiębiorców i utalentowanych naukowców, ale również koncentracji na trzech zasobach: wodzie, wodorze i węglu nieenergetycznym. To one będą podstawą nowych technologii wykorzystywanych w przemyśle, medycynie czy rolnictwie. Nie pomyliliśmy się - węgiel przyszłości wcale nie musi być czarnym i odpowiedzialnym za emisję do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków konwencjonalnym paliwem. Zastosowanie węgla wykracza daleko poza energetykę, ale może przyczynić się też do uzyskiwania energii w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Już teraz włókno węglowe, które jest twardsze i lżejsze od stali, jest wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, przy wytwarzaniu sprzętu sportowego np. narciarskiego, w ultralekkich rakietach tenisowych i rowerach, szybkich jachtach itp., a także przy budowie bionicznych protez. Węgiel jest używany w filtrach powietrza i wody.

Nanotechnologia daje nam jeszcze większe możliwości. Tu na warsztat naukowców trafiają cząstki o wielkości nanometru, czyli jedna miliardowej metra. Nanomateriały węglowe mają unikalne właściwości, dzięki którym można je wykorzystać w produkcji czystej energii np. zielonego wodoru czy stosując je w turbinach do produkcji energii wiatrowej. Mogą być też wykorzystane w ogniwach fotowoltaicznych, w produkcji biogazu i biopaliw.

Nanomateriały węglowe mogą pomóc w diagnostycemedycznej. W elektronice - zastąpić krzem. To tylko część z możliwych zastosowań.

Współpraca to podstawa

Obecnie mierzymy się z poważnymi wyzwaniami, jak ograniczony dostęp do wody pitnej i żywności, konieczność transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjności, czy potrzeba zapewniania bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego – (szczególnie istotne jest to w kontekście wydarzeń w Ukrainie). W naszym kraju zaś nie brakuje utalentowanych i świetnie wykształconych ludzi. Przykładem firmy ze świata 3W, która zaprezentowała się podczas konferencji Impact’23, jest Naiad Water Investments. Jej twórcy sięgnęli po sztuczną inteligencję i zaawansowaną analitykę danych, by na ich podstawie określić, ile wody potrzebują poszczególne uprawy w rolnictwie, by najefektywniej się rozwijać. Druga – firma WTT – opracowała technologię całkowitej utylizacji odpadów. Ze śmieci po obróbce zostają gaz, wodór i bazaltowe kamienie – czyli produkty, które można ponownie wykorzystać.

Ekosystem 3W łączy różne środowiska, które współpracują ze sobą. Jest to zarówno biznes, jak i naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji 3W, których celem jest łączenie polskiego potencjału intelektualnego z potrzebami biznesu.

– 3W to pierwszy tego typu ekosystem w Polsce, który w realny sposób łączy biznes, naukę, sektor publiczny i otwiera zupełnie nowe możliwości współpracy, realizacji i komercjalizacji ambitniejszych projektów, niż byłoby to możliwe przy rozproszeniu zasobów. Łączymy firmy, które tworzą innowacyjne rozwiązania związane z wodą, wodorem i węglem, by mogły razem budować partnerstwa i wspólnie wypracować wartość dodaną, rozwijać swoje produkty w nowatorskich formatach technologicznych i biznesowych przy użytecznym i efektywnym wsparciu świata nauki – mówi Maciej Przybyła, dyrektor zarządzający pionem strategii Banku Gospodarstwa Krajowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki