Biznes do remontu

i

Autor: Shutterstock

Biznes do remontu

2015-04-16 2:00

Firma budowlana to bardzo dobry pomysł na biznes. Nawet jeśli nie mamy ambicji zostać gigantem w branży, to warto rozważyć pomoc zewnętrznego inwestora – Unii Europejskiej.

W nowym rozdaniu funduszy nie zabraknie środków ani dla działających już firm, ani dla tych, które dopiero mają powstać. W zależności od tego, czego potrzebujemy i gdzie prowadzimy działalność, będziemy mogli liczyć na różną formę i wysokość wsparcia.

Wsparcie na miarę potrzeb

Nawet jeśli nasza firma świetnie radzi sobie na rynku, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zapewnili jej warunki do rozwoju. Najłatwiej zrobić to, rozszerzając działalność o produkcję lub nowe usługi. Ale żeby to zrobić, trzeba kupić nowe Biznes do remontu Firma budowlana to bardzo dobry pomysł na biznes. Nawet jeśli nie mamy ambicji zostać gigantem w branży, to warto rozważyć pomoc zewnętrznego inwestora – Unii Europejskiej. maszyny, a to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie musimy dysponować taką gotówką ani nawet gigantycznym wkładem własnym potrzebnym do wzięcia kredytu. Możemy za to spróbować skorzystać np. z preferencyjnej pożyczki na rozwój działalności z inicjatywy JEREMIE. Z programu mogą korzystać te firmy, które z różnych powodów nie mają szans na komercyjny kredyt w banku. Warunek – przede wszystkim brak wcześniejszego zadłużenia. Więcej informacji na stronie internetowej www.jeremie.com.pl.

Dobre perspektywy

Możemy również sięgnąć po unijne wsparcie rozdzielane przez urzędy marszałkowskie w każdym z województw. Ubiegać będą mogli o nie również ci, którzy dopiero planują otworzyć biznes. W każdym województwie działa inny Regionalny Program Operacyjny. Inne rodzaje działalności będą też premiowane. Jeśli chcemy świadczyć usługi budowlane, to oczywiście o pożyczkę lub dotację do tej działalności będziemy mogli występować w każdym zakątku kraju, ale warto też wiedzieć za co można dostać więcej punktów i mieć większe szanse na pieniądze.

W województwie dolnośląskim i kujawsko -pomorskim na szczególną uwagę będą mogły liczyć te projekty, które dotyczą rozwoju przemysłu chemicznego i elektrycznego, jeśli więc np. mamy zamiar produkować plastikowe okna, to koniecznie wspomnijmy o tym we wniosku. W woj. lubuskim premiowane będą te firmy, które rozwiną przemysł metalowy (np. metalowe konstrukcje budowlane), w lubelskim i małopolskim – energetykę niskoemisyjną (np. montowanie paneli fotowoltaicznych), zaś w łódzkim – zaawansowane materiały budowlane (np. dla inżynierii budownictwa lądowego).

Na Mazowszu warto postawić na nowoczesne usługi dla biznesu (np. tworząc internetową aplikację B2B), za to na Opolszczyźnie premiowane będzie wszystko, co wspiera rozwój budownictwa. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim wspierany ma być przemysł z wykorzystaniem drewna, w podkarpackim, pomorskim i śląskim – teleinformatyka (np. produkcja lub kładzenie okablowań). O szczegóły warto pytać w specjalistów w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdują się na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Najwięcej dla słabiej rozwiniętych województw

Nie w każdym województwie wysokość pomocy dla przedsiębiorców będzie taka sama. Reguluje ja ubiegłoroczne rozporządzenie rządu. W tych województwach, gdzie przedsiębiorczość ma sie najgorzej, będą największe poziomy dofinansowania projektów:

- 50 proc. – na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego
- 35 proc. – na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego oraz w województwie mazowieckim w podregionach: ciechanowsko-płockim, ostrołęcko-siedleckim, radomskim i warszawskim wschodnim,
- 25 proc. – na obszarach należących do województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego,
- 20 proc. – na obszarze należącym do podregionu warszawskiego zachodniego,
- 15 proc. – na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. (od 2018 r. będzie to tylko 10 proc.).

Jeśli o dofinansowanie ubiega sie małe lub mikroprzedsiębiorstwo, to wartość wsparcia będzie wyższa o dodatkowe 20 punktów procentowych (np. nie 50, ale 70 proc.), jeśli zaś średnie – to o 10 punktów procentowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki