Chirurgiczne leczenie otyłości

i

Autor: Materiały prasowe

Chirurgiczne leczenie otyłości. Kto może z niego skorzystać?

2021-12-27 0:05

Otyłość często równa się samotności. Zarówno rozumianej dosłownie, ale także w kontekście mierzenia się z tą chorobą samodzielnie, bez wsparcia lekarzy i specjalistów. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, aby uzyskać trwałe i satysfakcjonujące efekty i poprawić jakość życia. Istnieją różne metody leczenia otyłości. Jedną z nich jest leczenie chirurgiczne.

Otyłość jest chorobą przewlekłą oznaczoną kodem E66 i powinna być leczona przez specjalistów, dzięki czemu proces chudnięcia będzie prostszy, ale przede wszystkim zdrowszy i skuteczniejszy, a efekty trwałe.

Co powinna zrobić osoba otyła?

Krok pierwszy to konsultacja z lekarzem rodzinnym. Krok drugi to postawienie przez lekarza dokładnej diagnozy. Lekarz powinien obliczyć BMI oraz ustalić na podstawie badań czy pacjent ma choroby współistniejące, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, bezdech senny, problemy ze stawami i inne. Lekarz powinien także wskazać możliwe metody leczenia otyłości oraz może wystawić skierowanie do chirurga bariatry, jeśli pacjent ma do tego wskazanie. Pamiętaj, aby poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty chirurgii bariatrycznej.

Wsparcie w procesie leczenia otyłości

Osoby z otyłością potrzebują pomocy i motywacji w procesie powrotu do zdrowia. Największe wsparcie daje rodzina, osoby bliskie, natomiast w praktyce wygląda to bardzo różnie. Ze wsparciem przychodzi kampania społeczna „W Nowym Kształcie” stworzona z myślą o osobach otyłych. Kampania współtworzona przez lekarzy, pacjentów, naukowców, dietetyków i psychologów, której celem jest wspieranie pacjentów podczas całego procesu leczenia otyłości. Na stronie www.wnowymksztalcie.pl znajduje się wszystko co powinna wiedzieć osoba, która planuje leczenie lub jest w jego trakcie.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Wielu pacjentów z otyłością kwalifikuje się do operacji bariatrycznej. Ponadto, jak podkreślają eksperci, obecnie operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości. Do zabiegu kwalifikują się osoby, których indeks BMI wynosi powyżej 40 lub osoby które mają BMI powyżej 35 oraz choroby współistniejące np. cukrzycę typu 2.  Zabiegi bariatryczne wykonuje się w ramach funduszu NFZ lub komercyjnie. Należy pamiętać, że chirurgiczne leczenie otyłości nie zwalnia pacjenta z podjęcia zmiany stylu życia, a wręcz przeciwnie. Pacjenci już na kilka miesięcy przed operacją muszą pracować nad zmianą swoich nawyków żywieniowych oraz stopniowo wprowadzać aktywność fizyczną. Chirurgia bariatryczna daje doskonałe i szybkie efekty, natomiast ich utrzymanie jest możliwe, jeśli pacjent na stałe zmieni sposób odżywiania i zwiększy aktywność ruchową.

Gdzie się operować

Należy postawić na ośrodek leczenia otyłości, w którym otyłość leczy się interdyscyplinarnie, co w praktyce oznacza, że oprócz chirurga pacjent zostanie otoczony opieką dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty. Dzięki wsparciu wszystkich obszarów, mamy zdecydowanie większą pewność, że leczenie zakończy się trwałym sukcesem, a kilogramy już nigdy nie wrócą. Mapa ośrodków leczenia otyłości znajduje się na stronie kampanii „W Nowym Kształcie” www.wnowymksztalcie.pl

Znajdź odwagę by nadać życiu nowy kształt, zrób pierwszy krok ku zdrowiu.

#WNowymKształcie

www.wnowymksztalcie.pl

www.facebook.com/wNowymKsztalcie/  

www.instagram.com/wnowymksztalcie/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki