Citybreak - Lublin, Zamość i Olsztyn

i

Autor: Shutterstock

Zwiedzanie

Citybreak - Lublin, Zamość i Olsztyn

2023-12-07 0:05 Materiał sponsorowany

Lublin i Zamość (polską renesansową perełkę) zobaczyć po prostu trzeba. Znajdziemy tu odrestaurowane oraz odnowione Stare Miasta i klimatyczne uliczki. W okresie świątecznym dodatkowo rozświetlają je wspaniałe iluminacje. Warto też odwiedzić omijany zwykle w woj. warmińsko-mazurskim Olsztyn. Tymczasem miasto ma wiele atrakcji. Kusi też całoroczną możliwością uprawiania sportów.

W Lublinie uporządkowano pl. Litewski – powstał nowy układ ścieżek i alejek, zielone skwery. Urządzono place zabaw dla dzieci i zainstalowano nowoczesne fontanny. Ul. Krakowskie Przedmieście została wyłączona z ruchu samochodowego i przekształcona w reprezentacyjny pasaż pieszy. Stanowi przedłużenie obecnego deptaka prowadzącego na Stare Miasto.

Budynki okalające pl. Litewski – Poczta Główna, kościół o.o. kapucynów, zabytkowe pałace Lubomirskich i Rządu Gubernialnego oraz stojące na placu pomniki zostały wyeksponowane i oświetlone.

Dzięki Funduszom Europejskim w Lublinie powstało Centrum Spotkania Kultur. To największa instytucja kultury po wschodniej stronie Wisły. Spotyka się tu kultura wysoka i popularna, sztuka tradycyjna i współczesna.

Citybreak - Lublin, Zamość i Olsztyn

i

Autor: Shutterstock

Zamość to perła renesansu i jednocześnie jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie. Hetman Jan Zamoyski - wojownik, mecenas sztuki, wizjoner - wymyślił idealne miasto–twierdzę. Zbudował je z architektem Bernardem Morando (XVI w.). Miasto ma kształt człowieka: głową jest pałac, sercem ratusz, kręgosłupem ulica Grodzka. Trzy rynki na znak Trójcy Świętej, ulice szerokie i proste, każda tworzy oś widokową. Zamykają je katedra, pomnik Jana Zamoyskiego oraz renesansowy ratusz.

Dziś, zrewitalizowane miasto znów zachwyca. Rynek Wielki należy do najwspanialszych XVI-wiecznych placów europejskich. Na środku krzyżują się dwie główne osie miasta: reprezentacyjna, łącząca pałac Zamoyskich z bastionem VII oraz handlowa, łącząca wszystkie trzy staromiejskie rynki: Wodny, Wielki i Solny. Rynek Wielki otaczają słynne kamienice z podcieniami. Do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych należą kamienice ormiańskie. Nad wszystkim dominuje wieża ratusza.

Z Funduszy Europejskich skorzystał także Olsztyn budując Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”. To nowoczesny kompleks turystyczno- -sportowy zlokalizowany w trzech punktach nad największym olsztyńskim akwenem – jeziorem Ukiel (potocznie zwanym Krzywym). Nie dziwi, że ośrodek w ciepłych miesiącach świetnie służy amatorom aktywnego wypoczynku. Jednak nie zapomniano także o zimowych aktywnościach. Przy ul. Olimpijskiej znajduje się m.in. całoroczna hala do… siatkówki plażowej oraz siłownia z odnową biologiczną.

Wzdłuż brzegów jeziora, w rejonie Słonecznej Polany i Zatoki Miłej powstał wielofunkcyjny szlak turystyczny – odpowiadający na potrzeby turystyki pieszej, rowerowej i zimowej. Zimą powstaje tu tor do nart biegowych.

Komisja Europejska sekcja logo

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają