Płatności online

i

Autor: SHUTTERSTOCK Płatności online

Płatności online

Co warto wiedzieć o korzystaniu z bankowości internetowej?

2022-11-14 0:00 Materiał sponsorowany

Jedną z pierwszych czynności w momencie uruchamiania firmy jest zadbanie o kwestie związane z zarządzaniem finansami – w tym założenie firmowego konta bankowego i wybranie odpowiednich systemów płatności online. Nie da się dziś prowadzić firmy bez korzystania z bankowości internetowej, dlatego warto wiedzieć jak działają systemy umożliwiające płatności, jak można przyspieszyć realizację transakcji wykonywanych online i co jest kluczowe w przypadku prowadzenia sprzedaży w internecie.

Elektroniczne systemy płatności

Czy wiesz, że większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce realizowana jest za pomocą prowadzonego przez KIR systemu Elixir? To system, który obsługuje przelewy międzybankowe na rynku lokalnym. Działa w trybie sesyjnym, co oznacza, że kierowane do rozliczenia transakcje (przelewy i polecenia zapłaty), przetwarzane są w zaplanowanych sesjach. Zlecane w systemie przelewy przetwarzane są w dni robocze, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy. Dodatkowo należy pamiętać, że moment pojawienia się środków na koncie odbiorcy, jest zależny również od wewnętrznych procedur danego banku. Informację o tym, kiedy bank skieruje nasz przelew do realizacji, można znaleźć w regulaminie usług danej instytucji. 

Jeśli zależy nam, żeby odbiorca dostał pieniądze szybciej, warto skorzystać z przelewu natychmiastowego, który można zlecić w systemie Express Elixir. Taki przelew jest dostępny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, a pieniądze trafiają na konto odbiorcy praktycznie od razu - także w dni wolne od pracy. Przelewy natychmiastowe są usługą skierowaną zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Warto też zaznaczyć, że system Express Elixir umożliwia realizację przelewów natychmiastowych, wykonywanych na numer telefonu – są to tzw. płatności typu P2P. Klienci banków, którzy mają dostęp do aplikacji BLIK, mogą wykonywać przelewy na numer telefonu, bez konieczności podawania numeru konta odbiorcy płatności. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest uprzednie powiązanie numeru telefonu z rachunkiem bankowym przez obie strony transakcji – nadawcę i odbiorcę. Informacja o realizacji przelewu, podobnie jak środki na konto bankowe, przekazywana jest również natychmiast. Jeśli z jakiegoś powodu przelew nie może zostać wykonany, bo np. nie ma powiązania numeru telefonu z numerem rachunku lub na koncie nadawcy nie ma odpowiedniej kwoty, taką informację również otrzymamy natychmiast.

Klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy współpracujący z kontrahentami zagranicznymi i/lub dokonujący płatności w euro mogą wysyłać przelewy w unijnej walucie, w tym przypadku za pośrednictwem systemu Euro Elixir. System ma zasięg paneuropejski co oznacza możliwość realizacji płatności do i z każdego kraju Unii Europejskiej, a także Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii i Monako. System ten jest w pełni zgodny z wymogami SEPA (Jednolitego Obszaru Płatności w Euro). Dzięki temu realizowane za jego pośrednictwem przelewy przesyłane są drogą elektroniczną między bankami w Europie według spójnych standardów wynikających z regulacji UE.

Czym jest mechanizm spllit payment?

Od 1 lipca 2018 r. klienci banków mogą dokonywać płatności w systemach Elixir i Express Elixir zgodnie z regułami split payment. Jest to rozwiązanie, które dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy podatnikami VAT. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą zapłacić podatek VAT na specjalny, dedykowany rachunek bankowy – rachunek VAT. Dotyczy to zleceń i zwrotów uznaniowych, obciążeń i zleceń obciążeniowych oraz informacji i reklamacji uznaniowych.

System płatności online – dla kogo?

Rozwój usług opartych na technologii sprawia, że rosną oczekiwania klientów co do wygody i szybkości obsługi. Dla biznesu z kolei bardzo ważne jest, aby dokonywanie płatności przez klientów na konto firmowe odbywało się szybko i sprawnie. Ma to znaczenie zwłaszcza dla właścicieli sklepów internetowych. Optymalizacja rozliczeń takich transakcji znacznie ułatwia zarządzanie obrotami przedsiębiorstwa, a jednym z narzędzi, które nam w tym pomogą jest system Paybynet.  

Paybynet to system płatności internetowych umożliwiający realizację płatności online, wdrożony z myślą o obsłudze transakcji w e-commerce. Za pomocą tego systemu całość środków z płatności trafia bezpośrednio z rachunku klienta na nasze konto bankowe, a sama transakcja na stronie e-sklepu przebiega szybciej. Ponadto za pomocą systemu Paybynet można robić przelewy także bezpośrednio na konta jednostek administracji publicznej, co usprawnia m.in. płacenie podatków. Ponieważ płatności na konto sklepu wpływają pojedynczo (w pełnej wysokości), właściciel sklepu oszczędza czas, jaki musiałby poświęcić na rozksięgowywanie zbiorczych przelewów i ręczne dopasowywanie danej płatności do konkretnego zamówienia. Takie rozwiązanie przyspiesza i ułatwia obsługę dostaw, reklamacji i zwrotów. System działa nieprzerwanie: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

A co z płatnościami za opłaty administracyjne?

W tym zakresie usługa Paybynet umożliwia przesyłanie pieniędzy bezpośrednio z konta bankowego klienta na konta bankowe jednostek administracji publicznej. System jest zintegrowany z  Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP), obywatel.gov.pl, podatki.gov.pl, puesc.gov.pl oraz innymi systemami e-urzędów. Dzięki temu możemy szybko i wygodnie regulować opłaty administracyjne, co przekłada się też na szybsze rozpatrzenie naszej sprawy.

    Więcej informacji o tym JAK CYFRYZOWAĆ FIRMĘ Z MYŚLĄ O ŚRODOWISKU? znajdziesz w Przewodniku dla przedsiębiorców dbających o (dobry) klimat, opracowanym przez Fundację Cyberium, który dostępny jest do pobrania tutaj.

"Publikacja jest częścią kampanii edukacyjnej "Jak cyfryzować z myślą o środowisku?” prowadzonej przez Fundacji KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium."

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki