Coraz więcej kleszczy. To inwazja! Przenoszą straszne choroby!

2021-08-02 12:17
Kleszcz
Autor: Pixabay Inwazja kleszczy w Polsce. Przenoszą straszne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Zdj. ilustracyjne.

Od początku roku do połowy lipca odnotowano ogromną liczbę prawie 4,5 tysiąca przypadków boreliozy, strasznej choroby przenoszonej przez kleszcze. Rośnie też liczba osób chorujących na kleszczowe zapalenie mózgu. O kolejnych zachorowaniach poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Statystyka jest przerażająca. Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 1 stycznia do 15 lipca 2021 roku potwierdzono aż 4373 przypadki boreliozy. Co gorsza, na przestrzeni lat odnotowano znaczny wzrost potwierdzonych przypadków boreliozy. W połowie lat 90. notowano po kilkaset zakażeń rocznie. Z kolei w całym 2020 roku statystyki Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wskazują 12 524 przypadków boreliozy.

NIZP - PIH udostępnił również raport dotyczący innej choroby przenoszonej przez kleszcze - kleszczowego zapalenia mózgu. Tutaj także odnotowywane są wzrosty zachorowań. Jaka jest tego przyczyna? Za wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu odpowiada m.in. występowanie kleszczy na obszarach, w których wcześniej nie występowały, np. okolice północnej Szwecji oraz wydłużenia okresu aktywności kleszczy. Zwiększenie zasięgu występowania kleszczy związane jest ze zmianami klimatycznymi, przede wszystkim ociepleniem klimatu. Naturalnym siedliskiem kleszczy są lasy, trawy, gęste zarośla oraz parki.

Inwazja kleszczy w Polsce. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu

Eksperci przypominają, że kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą znacznie groźniejszą niż borelioza. - Borelioza występuje częściej i jest łatwiej wykrywalna, ale jest chorobą łagodniejszą, podatną na skuteczne leczenie antybiotykami. Tymczasem, kleszczowe zapalenie mózgu, które wywołuje wirus neurotropowy, leczymy tylko objawowo. Jeśli chodzi o wagę skutków i konsekwencji dla naszego zdrowia ta druga choroba jest dużo groźniejsza - mówiła w rozmowie z "Forum Pediatrów" prof. Joanna Zajkowska.

Warto pamiętać, że jeśli kleszcz wbił się w nasze ciało, trzeba usunąć go jak najszybciej. Najlepiej należy chwycić go pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę, a potem zdezynfekować miejsce wbicia się kleszcza.Borelioza uaktywnia się w naszym ciele między 12. a 24. godzinami. Bakterie potrzebują czasu, aby opuścić układ trawienny kleszcze. Z kolei zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu zachodzi niemal natychmiast. Wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE