Czy łatwiej jest kontrolować pracownika zdalnego? Sprawdź

2020-06-05 17:29 Magda Mazurek

Wiele firm obawiało się home office - przecież taki pracownik jest mniej efektywny! Jak go skontrolować? Czy można go sprawdzić? Cóż, okazuje się, że home office sprawdza się całkiem nieźle.

Jeszcze zanim pandemia koronawirusa rozszalała się na dobre niektórzy chociaż mogli, to wcale nie pracowali zdalnie. Powód? Wielu menadżerów miało obawy, czy pracownik wykonujący zadania z domu będzie pracował równie "dobrze" jak w pracy na miejscu.

Jednak takie ryzyko można zminimalizować. Jak?

Określone godziny pracy

Jeśli są obawy co do wykonywanych obowiązków to należy ustalić godziny pracy i zakres obowiązków, z którego można pracownika rozliczyć. Z czasu spędzonego przed komputerem także można rozliczyć - wystarczy zastosować specjalne oprogramowanie i będzie wiadomo, o której pracownik zalogował się i wylogował. Co ciekawe, ale i trochę straszne, dostępne jest oprogramowanie, które umożliwia nadzorowanie komputera w czasie rzeczywistym - przez nagrywanie aktywności na komputerze. 

Pytanie, czy warto nadmiernie kontrolować?

Kontrola jest zrozumiała, jednak ponadprzeciętna może działać demotywująco. Nie powinna być także bardziej rygorystyczna niż stosowana stacjonarnie w firmie.

Czytaj też: STRES W PRACY - jak praca wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Nadmierny nadzór może być odbierany przez zatrudnionych jako brak zaufania, zbędny formalizm czy nawet opresyjny system, który powoduje dodatkowy stres. 

Ważne - monitoring trzeba zgłosić! 

Monitorowanie prywatnego komputera pracownika może mieć też skutki prawne - przede wszystkim pracownik powinien wiedzieć o takiej opcji. Musi być ona także zapisana w dokumentach, na których znajdzie się podpis pracownika. Sprawdzanie służbowej lub prywatnej poczty bez wiedzy zatrudnionych jest niedopuszczalne. 

Home office nie taki zły?

Wiele zależy od specyfiki pracy, ale w dobie pandemii koronawirusa wielu pracodawców zmieniło tryb pracy i pozwoliło swoim pracownikom na pracę zdalną. Już pojawiają się głosy, że przy takiej pracy mogą oni pozostać. Pracujący w domach są efektywni i często bardziej zadowoleni, a firmy mogą zaoszczędzić na wynajmie przestrzeni biurowej. 

Najnowsze