Mobbing - czym jest, jak się przed nim bronić?

2015-03-14 3:00

Czym jest mobbing w pracy? Jak go rozpoznać? Jak bronić się przed mobbingiem i gdzie go zgłosić? Zobacz nasze porady!

Gdy na ciebie krzyczą

Podniesiony głos w stosunku do pracownika, przerywanie wypowiedzi, wyzwiska. Mogą to też być pogróżki pisemne lub ustne, nieustająca krytyka wykonywanej pracy, a nawet rozsiewanie plotek czy wymyślanie przezwisk. To zachowania charakteryzujące mobbing wobec pracownika. Jest ich wiele rodzajów i odmian. Dlatego w kodeksie pracy mobbing zdefiniowany jest jako uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika, wywołujące zaniżoną ocenę jego przydatności zawodowej.

Przez dłuższy czas

Charakterystyczna dla mobbingu jest powtarzalność takich zachowań. Nie zdarzają się one jednorazowo i nie są przypadkowe. Mają miejsce przez dłuższy okres, a osoba, która stosuje mobbing, zdaje sobie sprawę, co robi, i wie, jaki skutek chce osiągnąć. Najczęściej mobbing przyjmuje formę terroru psychicznego, rzadziej przemocy fizycznej.

Nie każda kłótnia w pracy jest mobbingiem

Nie wszystko, co pracownik odbiera jako nieprzyjemne, jest mobbingiem. Mobbingiem nie jest zwracanie uwagi pracownikowi i wskazywanie błędów, jeśli jest to uzasadnione. Za mobbing nie uważa się kłótni, w których udział biorą obie strony ani też stresu, jaki pojawia się przy wykonywaniu trudnych zadań.

Postaw się

W przypadku zaistnienia mobbingu trzeba się nauczyć reagować na słowne zaczepki i nie przyzwyczajać mobbera, że wszystko zniesiemy z pochyloną głową. Trzeba dać jasno do zrozumienia, że na obrażanie lub bezzasadną krytykę nie wyrażamy zgody. Nie należy z prześladowcą rozmawiać na osobności. Przy świadkach nie będzie chciał tak się zachowywać.

Zbieraj kwity

Jeśli doświadczasz mobbingu, zbieraj wszelkie dowody. Mów o tym, co cię spotkało, jak największej liczbie osób. Zapisuj też dokładnie co, kiedy i gdzie się stało oraz jaki przebieg miało to zdarzenie. Jeśli czujesz, że mobbing ma wpływ na twoje zdrowie lub samopoczucie, idź do lekarza.

Idź do sądu

Osoba, która uważa, że padła ofiarą mobbingu, może wystąpić o odszkodowanie do sądu. Może to zrobić w dwóch przypadkach - kiedy w wyniku mobbingu doznała rozstroju zdrowia lub rozwiązała umowę o pracę. Co ważne - pozywa się pracodawcę, niezależnie od tego, kto dopuścił się mobbingu. To pracodawca jest odpowiedzialny za mobbing w zakładzie pracy.

Zobacz też: Durczok ŻĄDA 2 MILIONÓW od Wprost! Prawnik Durczoka: Pozew już w sądzie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki