Animowany miniserial, zrealizowany w ramach NPRCz 2.0, obejmuje cztery odcinki, które w niestandardowy sposób inspirują do czytania. Głosów molom książkowym użyczyli znani i lubiani aktorzy, muzycy, sportowcy i twórcy internetowi: Małgorzata Kożuchowska (mól Krystyna), Natalia Kukulska (mól Alicja), Ewa Szykulska (mól Janina), Reni Jusis (gąsienica Wioletta), Cezary Żak (mól Pułkownik), Piotr Cyrwus (mól Przemysław), Maciej Musiałowski (mól Miłosz), Karol Kłos (mól komentator sportowy) i Jacek Chełchowski „Zio” (mól komentator telewizyjny). Ich perypetie odkrywamy w gabinecie terapeutki Krystyny (w tej roli Małgorzata Kożuchowska), która poznaje historie poszczególnych moli książkowych, borykających się z obsesją zjadania papieru. Rolą Krystyny jest wybranie tych moli, które rokują poprawę i wspólna walka o przyszłość czytelnictwa. W końcu czytanie pozostaje wartością samą w sobie, nawet jeśli poświęcamy mu czasami tylko chwilę, wieczorem, po dniu w pracy czy w weekend. Na rozpoczęcie przygody z książką i odkrywanie literatury oraz ponowne spotkania czytelnicze nigdy nie jest za późno.
Świat „Moli książkowych” został wykreowany w technice „cut out”. Siłą animowanej serii jest humor dialogowy, a jego uzupełnieniem – zabawne postaci i kreacje artystów, którzy użyczyli głosu bohaterom. Mocną stroną miniserialu jest także rozbudowana, dopracowana w szczegółach scenografia, bogata w detale, ważna przy tworzeniu wrażenia „mikroskali” świata moli.
Za kampanię społeczną NPRCz 2.0 odpowiada Narodowe Centrum Kultury, które koordynuje komunikację tego programu. Autorem koncepcji miniserialu jest grupa Mumio, a producentem wykonawczym – studio Badi Badi. Wsparcie w przygotowaniu kreacji promocyjnych zapewniła agencja Punchline. Od 23 kwietnia miniserial jest dostępny na kanale NPRCz 2.0 na YouTube:
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% z budżetu państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.
Szczegółowe informacje dotyczące programu i bieżących działań z nim związanych można znaleźć pod adresem: https://nprcz.pl oraz w mediach społecznościowych:
Materiał informacyjny Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

i