Dlaczego po alkoholu zataczamy się w lewo?

2009-06-07 7:00

Pingwiny potrafią kontrolować przepływ krwi do stóp. Gdy robi się zimno, ich tętnice zwężają się tak, aby temperatura stóp wynosiła jeden lub dwa stopnie powyżej punktu zamarzania - w ten sposób organizm zapobiega i odmrożeniu, i utracie niezbędnego ciepła.

Książka "Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy?", prócz powyższego, zawiera dalszych 114 pytań dotyczących mniej lub bardziej dziwnych zjawisk otaczającego nas świata, nadesłanych przez czytelników do rubryki "Ostatnie słowo" prowadzonej przez Micka O'Hare w popularnonaukowym tygodniku "New Scientist". Znajdziemy tu problemy naukowe różnego kalibru: zarówno czysto teoretyczne (Jaki jest wzór chemiczny człowieka?), jak i praktyczne (Jak walczyć z pleśnią?), poważne (Co się dzieje z ciałem po śmierci?) i lekkie (Dlaczego po alkoholu zataczamy się lekko w lewo?).

Książkę wyróżnia to, że na pytania odpowiadają nie tylko naukowcy, ale przede wszystkim zwykli czytelnicy "New Scientist", którzy - poszukując rozwiązań - na własną rękę zgłębiali tajniki medycyny, fizyki i ludzkiej psychiki. Zdarza się, że poważne naukowe wyjaśnienie sąsiaduje z takim, które ten sam problem traktuje żartobliwie. Przykład? Odpowiadając na ponure pytanie jednego z czytelników: "Dlaczego rybki wyskakują z akwarium?", ktoś powołuje się na rybią "mądrość ludową", według której woda po drugiej stronie zawsze jawi się rybom jako bardziej czysta. Czytelnicy często proponują rozwiązania sprzeczne, dochodzi między nimi do sporów, ich odpowiedzi uzupełniają się, lub też twierdzą to samo, ale inaczej. Spory bywają nieraz tak zacięte, że z własnym łagodzącym sprzeczności komentarzem musi interweniować redakcja.

Książka oferuje coś więcej niż tylko fakty i ciekawostki naukowe - bierzemy udział w interesującej i żywej dyskusji amatorów przyrodników. Poza tym nie zawsze daje ostateczne odpowiedzi. Dzięki temu staje się przyjazna dla czytelnika, mówiąc mu na przykład: są różne sposoby, by uniknąć łzawienia podczas krojenia cebuli, naukowe i domowe, mądrzejsze i głupsze, a jednak wszystkie są skuteczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki