Do czego służy podpis elektroniczny i dlaczego warto go mieć?

i

Autor: Shutterstock

Korzyści z e-podpisu

Do czego służy podpis elektroniczny i dlaczego warto go mieć?

2023-11-20 0:05 Materiał sponsorowany

W Polsce podpis elektroniczny pojawił się 20 lat temu, ale dopiero niedawno zaobserwowano szybki wzrost jego popularności, zwłaszcza wśród osób związanych z biznesem. Większość sfer naszego życia, szczególnie po pandemii, przenieśliśmy już do internetu. Zanosi się na to, że posiadanie e-podpisu, które znacznie ułatwia załatwianie wszelkich formalności, stanie się wkrótce standardem. Dowiedz się, jak zdobyć kwalifikowany podpis elektroniczny i jak twoja firma na tym skorzysta.

Podpisem elektronicznym całkowicie zastąpisz swój tradycyjny, odręczny podpis. Dzięki temu przy załatwianiu formalności nie będziesz musiał osobiście fatygować się w wiele miejsc, na przykład wystawać w kolejkach na poczcie czy w urzędzie. Pamiętaj jednak, że nie każdy podpis elektroniczny jest tak samo ważny. Istnieją bowiem ich trzy rodzaje: zwykły, zaawansowany i kwalifikowany. Tylko ten ostatni będzie miał taką samą moc prawną, jak podpis własnoręczny.

Jak uzyskać podpis elektroniczny

Kwalifikowany podpis elektroniczny możesz zakupić u dostawców kwalifikowanych usług zaufania, nadzorowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jednym z nich jest KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa), który podpis elektroniczny ma w swojej ofercie od 20 lat, czyli od początku istnienia tej usługi w Polsce. W ofercie KIR znajdziesz nie tylko standardowy zestaw – kwalifikowany podpis elektroniczny o wdzięcznej nazwie Szafir wraz z kartą zabezpieczającą – a także wersję mobilną na telefon mSzafir. Mobilny podpis mSzafir jest także dostępny w wersji jednorazowej, czyli do podpisania pojedynczego dokumentu.  Wszystkie formalności można załatwić  na stronie internetowej elektronicznypodpis.pl lub w Regionalnych Centrach  Sprzedaży KIR które swoje siedziby mają w 12 miastach w całej Polsce.

Czerp korzyści z e-podpisu

Wyobraź sobie wielki stos dokumentów leżących na biurku i czekających na twój podpis. Nadgarstek boli na samą myśl, prawda? Mając  wszystkie dokumenty w wersji cyfrowej, z pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego jesteś w stanie się z nimi uporać w kilka chwil. Dzięki mSzafir możesz podpisać nawet kilka tysięcy dokumentów naraz!

Jeśli kierujesz firmą, na pewno dobrze wiesz, ile kosztują  wysyłki kurierskie, papier i tusz do drukarek czy nawet segregatory. Na tym wszystkim można  zaoszczędzić, przestawiając firmę na elektroniczny obieg dokumentów i korzystanie z e-podpisu.

Dodatkowo zyskujesz pewność, że faktury, umowy i inne dokumenty będą skutecznie zabezpieczone przed kradzieżą i fałszowaniem.

Poza tym nie zostawaj w tyle! Przedsiębiorstwa odchodzą od papieru nie tylko ze względów praktycznych, ale i ekologicznych. Posługując się e-podpisem, e-pieczęcią i rejestrując w Krajowym Systemie e-Faktur pokażesz, że prowadzisz nowoczesny, oszczędny paperless biznes, zorientowany na redukcję śladu węglowego. 

Więcej informacji znajdziesz na stronach: www.elektronicznypodpis.pl/.

Dowiedz się więcej na: Przyszłość dokumentów jest cyfrowa

Partnerem materiału jest

kir logo 1

i

Autor: Materiały prasowe