Jak mądrze wybrać zabawkę na Dzień Dziecka

2014-05-23 2:00

Znalezienie dobrego prezentu na Dzień Dziecka to nie lada wyzwanie. Aby zabawka cieszyła dłużej niż chwilę, musi być nie tylko ładna i modna, ale też nieść ze sobą coś, co będzie inspirowało i pobudzało rozwój twojego dziecka.

Aby łatwiej było zapanować nad różnorodnością oferty producentów zabawek, można podzielić je na kilka kategorii. Pluszaki i maskotki są dobrym podarunkiem dla każdego malucha. Ale jeśli chcesz obdarować naprawdę małe dziecko, sprawdź oznaczenie na metce lub opakowaniu - producent ma obowiązek podać informację, dla jakiej grupy wiekowej zabawka jest przeznaczona. Sprawdź również, czy przytulankę można prać w pralce.

Bawią i uczą

Kolejną grupą są zabawki edukacyjne - tu również masz spory wybór, zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci w wieku szkolnym. Najmłodszym powinny spodobać się interaktywne przytulanki, stoliczki oraz książeczki z tworzywa sztucznego. Nieco starszym dzieciom (powyżej 3. roku życia) do gustu przypadną zestawy umożliwiające wcielanie się w różne role. Pamiętaj jednak - nie każdą dziewczynkę zachwyci różowy zestaw pani domu, a chłopca -"mały mechanik". Lepiej kierować się indywidualnymi zainteresowaniami dziecka albo wybierać zabawki uniwersalne.

Jeśli dziecko wykazuje zacięcie artystyczne, warto je rozwijać. Zabawki kreatywne również tworzone są dla każdej grupy wiekowej, choć niewątpliwie najwięcej jest dla dzieci, które ukończyły już 3 lata. Są wśród nich nie tylko kredki i kolorowanki, ale również interaktywne mikrofony i instrumenty muzyczne, zestawy do rzeźbienia, malowania na szkle czy robienia biżuterii oraz nieśmiertelne modele do samodzielnego sklejania i malowania.

Elektronika dla malucha i licealisty

W dzisiejszych czasach nie da się całkowicie odciąć dzieci od telewizji i komputera. Te sprzęty są czymś naturalnym nawet dla najmłodszych. Dlatego warto wykorzystać je tak, aby dziecko, bawiąc się, również się uczyło. Szukając prezentu dla swojej pociechy, sprawdzaj przede wszystkim trzy rzeczy - czy oprogramowanie jest odpowiednie dla wieku twojego dziecka, czy nie zawiera przemocy oraz czy dziecko wyniesie jakąś wiedzę lub umiejętność z zabawy. Warto również rozejrzeć się za tabletami lub laptopami skonstruowanymi specjalnie dla dzieci - są bezpieczne i trwałe.

Największy wybór jest w internecie

- radzi Joanna Bilińska, ekspert serwisu Ceneo.pl

Kupując zabawkę powinniśmy przede wszystkim dopasować ją do wieku dziecka i jego umiejętności. Trudno jednak obejrzeć wszystkie zabawki na sklepowych półkach, żeby sprawdzić ich przeznaczenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie oferty sklepów internetowych. Korzystając z filtrów w porównywarce możemy dokładnie określić wiek i płeć dziecka, a także dokładną kategorię produktów, które nas interesują, np. klocki Lego z konkretnej serii. W ten sposób zawężamy sobie pole poszukiwań i mamy szansę szybciej znaleźć zabawkę, która okaże się idealnym prezentem na dzień dziecka.

Ceneo partner

i

Autor: ceneo