Flaga Polski

i

Autor: Shutterstock Flaga Polski

Dzień flagi. Oto, co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze Polski

2018-05-02 12:32

Biało-czerwona flaga Polski - jeden z symboli naszego kraju. Co powinniśmy o niej wiedzieć? W dniu święta flagi (2 maja) przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące polskiej flagi

2 maja, czyli w święto flagi, warto sobie przypomnieć symbolikę polskiej flagi. Wywieszana na balkonach, w oknach, na autobusach. Co każdy Polak powinien wiedzieć o fladze? Czy można na niej umieszczać napisy, rysunki lub znaki? Kiedy dopuszczamy się znieważenia flagi? Kiedy dokładnie uznano biało-czerwone barwy za symbol naszego państwa? Warto znać odpowiedzi na te i inne pytania związane z flagą. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o polskiej fladze.

Polska flaga - znaczenie i najważniejsze fakty

Co oznaczają barwy polskiej flagi? Otóż są to odwzorowania kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym tle. Koloru białego w heraldyce używa się jako reprezentację srebra. Oznacza on również wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Z kolei kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność. Odcień koloru czerwonego na fladze się zmieniał. Początkowo Minister Spraw Wojskowych w 1921 roku określił kolor czerwony jako karmazyn, natomiast w 1927 r. zmieniono ten odcień na cynober, który obowiązywał aż do 1980 r. Obecnie odcień czerwieni jest znów zbliżona do karmazynu.

Jak wymiary powinna mieć polska flaga? Według ustawy z 31 stycznia 1980 roku flagą Polski jest biało-czerwony prostokąt o proporcji 5:8 umieszczony na maszcie. Zgodnie z tą ustawą za flagę Polski uważany jest również wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. Flaga z godłem nie powinna być jednak używana przez obywateli, ponieważ przysługuje natomiast placówkom dyplomatycznym, lotniskom, samolotom cywilnym, misjom polskim za granicą oraz statkom handlowym.

- Flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana, zadbana. Umieszczona na maszcie czy gdziekolwiek indziej, nie powinna dotykać podłoża, bo to też jest w pewien sposób znieważenia tej flagi – słowa Kamili Lutek z Muzeum Tradycji Niepodległośiowych w Łodzi przytacza PAP.

Jak godnie wyrzucić starą flagę?

Starej falgi o wypłowiałych kolorach nie można ot tak zniszczyć, lub wyrzucić do kosza. Aby pozbyć się wypłowiałej flagi należy w pierwszej kolejności oddzielić od siebie barwy białą i czerwoną i dopiero wtedy zutylizować obie części. Podobnie jest z flagami papierowymi, których używają np. dzieci podczas świąt narodowych. One także powinny zostanie pocięte i dopiero zniszczone.

Flaga polski pionowo - jaki jest prawidłowy układ?

W sytuacji, gdy chcemy zawiesić polską flagę w orientacji pionowej należy pamiętać, że kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie dla osoby patrzącej od frontu, natomiast jeżeli jest to flaga umieszczona na drzewcu, to biały kolor powinien znajdować się bliżej drzewca.

Znieważenie polskiej flagi

Do flagi powinno się podchodzić z należytym szacunkiem. Czasem jednak nieświadomie możemy dopuścić się jej znieważenia, za co grożą kary grzywny, kary ograniczenia wolności albo nawet kary pozbawienia wolności. Na polskiej fladze nie powinno umieszczać się jakkichkolwiek napisów, rysunków znaków, liter czy obrazków. Często jednak zdarza się, że kibice piłkarscy lub partie polityczne dodają na fladze hasła. Takie czynności podlegają karze. Tak jak wspominaliśmy wcześniej polską flagę należy również w odpowiedni sposób utylizować.

Sezon na szparagi trwa. Wypróbuj nasz przepis na pyszne szparagi!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki