DZIEŃ HUTNIKA - na cześć Braci Ognia

2021-04-30 14:13 Materiał partnerski
Dzień Hutnika - KGHM
Autor: Materiały prasowe Dzień Hutnika - KGHM

Jedną z najważniejszych tradycji kultywowanych przez KGHM Polska Miedź są obchody Dnia Hutnika. Jak co roku, 4 maja hucznie świętują ci, których patronem jest św. Florian– czyli hutnicy. W tym roku uroczystości na cześć pracowników hut, już po raz drugi, będą się odbywały inaczej niż zwykle.

Po raz kolejny hutnicze święto nie będzie tak wesołe, do jakiego zdążyliśmy się przyzwyczaić na przestrzeni lat. Trwająca od ponad roku pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnychobchodów. Dotyczy to choćby combrów babskich i karczm piwnych, podczas których hutnicza rodzina KGHM ma okazję w humorystyczny i radosny sposób podsumować ostatni rok pracy. Zwykle, zgodnie z tradycją, na karczmach hutnicy otrzymywali specjalny okolicznościowy kufel piwny. Dlatego też dla wszystkich pracowników hut i JRGH (Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, w której pracują m.in. strażacy) przygotowane zostaną okolicznościowe pakiety hutnicze, a specjalny pokal znajdzie się wśród upominków dla panów.

KGHM - Dzień Hutnika
Autor: Materiały prasowe KGHM - Dzień Hutnika

TEGOROCZNE UROCZYSTOŚCI

4 maja nastąpi złożenie kwiatów pod posągiem św. Floriana. Uroczystość odbędzie się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych i bez ceremoniału. 9 maja, w niedzielę o godz. 11 w kolegiacie w Głogowie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencjihutników oraz ich rodzin. Ze względu na obostrzenia sanitarne i ograniczoną liczbę uczestników, msza będzie transmitowana online na kanale KGHM w serwisie YouTube. W każdej z hut odbędą się też wewnętrzne uroczystości wręczenia odznaczeń i wyróżnień – wszystko z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Wyróżnienia będą odbierane indywidualnie, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Przypomnijmy jednak sobie, jak w normalnych okolicznościach świętują pracownicy zawodowo związani z ogniem!

TAK ŚWIĘTUJĄ HUTNICY

Pracownicy hut i mieszkańcy Zagłębia Miedziowego bardzo cenią sobie tradycje hutnicze i dobrą zabawę. Podczas obchodów nie może więc zabraknąć pasowania na hutnika, karczmy piwnej czy babskiego combru. Obchody Dnia Hutnika trwają niemal przez cały maj. W tym czasie odbywają się koncerty plenerowe, w których uczestniczą zarówno pracownicy hut, jak i mieszkańcy Zagłębia, zwłaszcza Głogowa i Legnicy. Co roku w czasie imprez plenerowych oraz w Centrali KGHM występuje także Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów, która ze spółką związana jest już od ponad 50 lat. Kultywowany jest zwyczaj przyjmowania nowych pracowników do hutniczego bractwa. Ceremonii przewodzi prezes KGHM, który uderzając w leżący na kowadle  miedziany pręt, wypowiada słowo „przekuj!”. W ten sposób nowicjusz zostaje przyjęty do hutniczej żerdzi.

KARCZMA PIWNA I BABSKI COMBER

Hutnicza karczma piwna to najstarszy zwyczaj związany z obchodami Dnia Hutnika. W kabaretowym nastroju mężczyźni  biorą udział w ciekawych konkursach i zabawach. Panie z kolei biorą udział w tzw. babskim combrze. Comber – tak nazywano słomianą kukłę, którą dawniej handlarki warzywami niosły do miasta. Po dotarciu na rynek kobiety „polowały” na obecnych tam mężczyzn, a następnie zakuwały kawalerów w symboliczne kłody. Starsi panowie oraz żonaci musieli zostać „wykupieni”, a potem wszyscy wspólnie rozpoczynali zabawę.

Dzień św. Floriana

Obchody Dnia Hutnika zbiegają się w czasie z dniem patrona strażaków, ratowników i hutników – św. Floriana. Według jednej z legend, gdy Florian był jeszcze dzieckiem, ugasił pożar w domu, używając do tego tylko jednego wiadra. W czasach Imperium Rzymskiego św. Florian służył w oddziale gaśniczym. Niestety, zginął śmiercią męczeńską w okresie prześladowań chrześcijan 4 maja 304 r. n.e. Przyczyną było jego wstawiennictwo za chrześcijańskimi legionistami.

KGHM
Autor: Materiały prasowe
KGHM - partner
Autor: Materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze