Egzamin gimnazjalny 2018. Przez reformę będzie trudniej?

2018-04-17 14:53

Egzamin gimnazjalny 2018. Od 18 do 20 kwietnia uczniowie  III klas gimnazjów bedą rozwiązywać swój najtrudniejszy test w dotychczasowej edukacji. Dobry wynik będzie przepustką do wymarzonej szkoły średniej. Niestety z uwagi na reformę edukacji, szkoły gimnazjalne ograniczają liczbę klas. W ten sposób szykują się na podwójny rocznik, który egzamin będzie zdawać w 2019 roku.

Egzamin gimnazjalny 2018. Reforma szkolnictwa przeprowadzona przez PiS przywróciła 8-klasową podstawówkę. Tym samym do szkoły średniej w 2019 roku będą zdawać ostatni absolwenci gimnazjów i uczniowie VIII klas. Licea i technika już przygotowują się na ten moment. W następnym roku szkolnym ograniczą w związku z tym liczbę miejsc. Oznaczać to będzie, że do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych dostanie się mniej uczniów niż zazwyczaj. - Uruchomimy w tym roku o jeden oddział mniej - zamiast ośmiu będzie ich siedem. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mogli stworzyć dziewięć lub więcej oddziałów - wyjaśnia "Kurierowi Lubelskiemu" Stanisław Stoń, dyrektor I LO w Lublinie. - Część dobrych i bardzo dobrych uczniów, którzy jeszcze rok temu dostaliby się bez problemu do wymarzonych szkół, za rok odejdzie z kwitkiem. I tego mi szkoda. Już pomijam fakt tego, jak od przyszłego roku będzie wyglądała edukacja w tych szkołach - jednocześnie będą funkcjonowały licea czteroletnie i trzyletnie, każde z inną podstawą programową. Trudno mi to nawet sobie wyobrazić - dodał inny dyrektor liceum.

Przypomnijmy, że egzamin gimnazjalny 2018 rozpocznie się w środę 18 kwietnia o godz. 9.00. Gimnazjaliści przez dwie godziny beda rozwiązywać test z wiedzy humanistycznej. W czwartek uczniów czeka część matematyczno-przyrodnicza, a w piątek test z wybranego języka obcego. Wyniku egzaminu gimnazjalnego Centralna Komisja Egzaminacyjna poda dopiero 15 czerwca.



Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki