Fotowoltaika dla rolnika – efektywnie i oszczędnie

2021-09-23 0:00
Fotowoltaika dla rolnika – efektywnie i oszczędnie
Autor: materiały prasowe

Prąd drożeje, a zużywamy go coraz więcej, szczególnie w produkcji i rolnictwie. Czy panele fotowoltaiczne to dobre rozwiązanie w gospodarstwie rolnym? O tym, dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę i jak można zaoszczędzić – rozmawiamy z Beatą Zabłocką, dyrektorką sprzedaży B2B, Sunday Polska.

Wyobraźmy sobie, że zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną do mojego gospodarstwa. Co najczęściej przekonuje rolników do montażu instalacji?

BZ: Z naszego doświadczenia wynika, że rolnicy poszukują rozwiązań, które ułatwiają pracę w gospodarstwie oraz takich, które podnoszą efektywność i wydajność. Dlatego, poza urządzeniami automatyzującymi pracę rolną, coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej i korzystanie z energii słonecznej.

Fotowoltaika oznacza oszczędności. Według naszego tegorocznego badania, posiadacze paneli fotowoltaicznych obniżyli rachunki za prąd średnio o 65%. Koszty energii od kilku lat stale rosną – od 2001 r wzrosły o 117%, dlatego także rolnicy poszukują skutecznych alternatyw, pozwalających na znaczne oszczędności.

Obecne warunki do inwestycji w energię słoneczną są najlepsze w historii. Banki oferują korzystne warunki finansowania, w atrakcyjnych kredytach czy w leasingach, a koszty budowy instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatków, w tym od podatku rolnego. Oprócz tego posiadacze fotowoltaiki, którzy uruchomią swoje elektrownie do końca roku, będą mogli w dalszym ciągu przechowywać nadwyżki wyprodukowanej energii i korzystać z nich w momencie zwiększonego zapotrzebowania. Nie jest pewne czy ten korzystny mechanizm zostanie utrzymany w kolejnych latach. To wszystko sprawia, że rolnicy interesują się montażem instalacji i inwestują w czystą energię prosto ze słońca. Zwłaszcza, że panele fotowoltaiczne nadają się do każdego typu gospodarstwa.

Kiedy ta inwestycja się zwróci?

BZ: W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej oraz od formy jej finansowania okres zwrotu z inwestycji waha się obecnie od ponad 4 do 7 lat. Instalacja fotowoltaiki przy obecnych rosnących cenach prądu może skrócić czas zwrotu z inwestycji do niewiele ponad 3 lat.

Należy pamiętać, że żywotność instalacji fotowoltaicznej liczona jest w dekadach, szacowane jest przeważnie na około 30 lat. Po okresie, w którym inwestycja się zwraca korzystamy z praktycznie darmowego źródła energii. Oznacza to, że można cieszyć się darmową energią nawet przez 25 lat.

Duże firmy, takie jak Sunday Polska, realizują inwestycje fotowoltaiczne od A do Z: od bezpłatnego audytu i przygotowania projektów po montaż, podłączenie i serwis, w tym także pomoc przy doborze najkorzystniejszego sposobu finansowania oraz załatwianiu formalności, związanych z uzyskaniem ewentualnych dotacji. Dzięki współpracy z wiodącymi bankami w kraju oferujemy klientom różne warianty kredytu czy umowy leasingowej.

Jaka jest przyszłość tych rozwiązań dla rolnictwa?

BZ: Liczba instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rośnie i będzie rosnąć, bo prąd nie przestaje drożeć. Duże firmy energetyczne znowu zapowiadają podwyżki na przyszły rok. Cena prądu ma zostać podniesiona o około 20%, a to pewnie nie koniec drożyzny.

Rolnicy, by efektywnie prowadzić swoją działalność, wykorzystują nowoczesne rozwiązania i urządzenia. To już nie tylko maszyny usprawniające pracę, ale także systemy zarządzające ich obsługą, jak i nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia planowanie zakresu prac, kontrolę czasu pracy i stanów magazynowych. A wszystko to do funkcjonowania potrzebuje prądu. Fotowoltaika jest więc naturalnym wyborem dla rolników.

W najbliższej przyszłości, wraz ze wzrostem udziału fotowoltaiki w produkcji energii pojawi się potrzeba jej jak najbardziej efektywnego wykorzystania. Wzywaniem będzie magazynowanie i przechowywanie energii w sposób, umożliwiający stabilną i nieprzerwaną podaż, z minimalnymi stratami. Dlatego możemy spodziewać się w niedługim czasie rozwoju technologii magazynowania energii bliżej źródła jej wytwarzania, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Fotowoltaika dla rolnika – efektywnie i oszczędnie
Autor: materiały prasowe Link: sundaypolska.pl/dla-rolnika
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE