Grecy mają lepiej niż Polacy! DARMOWE leki dla seniorów, WAKACJE na koszt państwa - dlatego nie chcą oszczędzać

2011-10-27 19:02

Z jednej strony limuzyny, garnitury, uśmiechy i uściski dłoni. Kilka tysięcy kilometrów dalej pełny nienawiści tłum, krzyki i groźby! Wczoraj do późnych godzin nocnych w Brukseli trwało spotkanie liderów państw Wspólnoty, którzy debatowali, co robić z zadłużoną po uszy Grecją. Tymczasem w Atenach dalej protestowano przeciwko utracie przywilejów i zaciskaniu pasa! Grecy nie rozumieją, że za ich długi zapłacą inni, a oni sami żyją lepiej niż niejeden Polak.

- Cała Europa rozczula się nad Grecją, a u nas przecież też wcale nie jest tak różowo. W Polsce zwykły robotnik nie zarabia tyle, co w Grecji. O takich wypłatach i tych wszystkich przywilejach, które mają Grecy, a o których tyle się teraz mówi, możemy tylko pomarzyć. A teraz cała Unia Europejska będzie się składać na ich długi - złości się Jacek Sokół (26 l.), tynkarz-malarz z Izbiszcza (woj. podlaskie).

I nie ma mu się co dziwić. Obradujący w Brukseli premierzy państw Unii Europejskiej nie pozwolą Grecji zbankrutować. Zdaniem ekonomistów, już po raz kolejny, rzucając koło ratunkowe, umorzą część jej gigantycznych zobowiązań. A dług publiczny Grecji jest ogromny i sięga około 330 miliardów euro! To efekt rozdawniczej polityki kolejnych rządów, które - aby utrzymać władzę - obdarowywały swoich obywateli wysokimi świadczeniami i licznymi przywilejami. Jak twierdzą specjaliści, sytuacja finansowa państwa była tak zła, że nie powinno ono zostać nawet przyjęte do Unii Europejskiej.

- Opłakany stan greckich finansów trzymany był w tajemnicy. Grecja nie spełniała kryteriów ani by wejść w skład Unii, ani aby zmienić walutę na euro - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Andrzej Sadowski (48 l.) z Centrum Adama Smitha. I jak tłumaczy, to dzięki przyjęciu do UE stan rozpasania mógł być utrzymywany. Greccy seniorzy mogli liczyć na darmowe leki, a średnie emerytury przekraczały 1 tys. euro. Państwo fundowało tygodniowe wakacje, a minimalne wynagrodzenie wynosi ok. 3,7 tys. zł. - Do gigantycznych rozmiarów rozrosła się też publiczna administracja. Prawie połowa pracujących Greków była w niej zatrudniona - wyjaśnia Sadowski.

Jak żyje Grek

* Liczba mieszkańców: 11,2 mln
* Dług publiczny 1 bln 419 mld zł
* Płaca minimalna 3771 zł
* Średnia emerytura ok. 2795 zł
* zasiłek dla bezrobotnych: 1720 zł
* darmowe leki dla seniorów
* opłacane przez państwo tygodniowe wakacje
* dodatek za pracę przy komputerze - 15 proc. podstawowego wynagrodzenia,
* dodatek naukowy - po 5 proc. podstawowego wynagrodzenia za ukończony rok nauki pomaturalnej
* dodatek za znajomość języka obcego - 10 proc. wynagrodzenia
* dodatek małżeński w wysokości 10 proc. wynagrodzenia
* dodatek świąteczny - miesięczne wynagrodzenie z okazji świąt Bożego Narodzenia, połowa wynagrodzenia z okazji świąt

Jak żyje Polak

Liczba mieszkańców: 38,2 miliona
* Dług publiczny 822 mld zł
* Płaca minimalna 1386 zł
* Średnia emerytura ok. 1770 zł
* Zasiłek dla bezrobotnych: 742,1 zł
* wielomiesięczne kolejki do lekarzy, coraz droższe leki
* gigantyczne ceny wypoczynku
* dodatek na okulary 150 zł
* problem ze znalezieniem pracy po studiach
* znajomośc języka obcego jako warunek otrzymania dobrej pracy
* niski bon lub niska premia świąteczna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki