Baltic Pipe

i

Autor: Materiały prasowe

Baltic Pipe

Jak budowano gazociąg

2022-09-26 0:05

Baltic Pipe, czyli Gazociąg Bałtycki, którym ma przypłynąć do Polski i Danii gaz z Norwegii, nie prowadzi bezpośrednio do norweskich złóż. Jest wpięty do istniejącego już gazociągu Europipe 2 na Morzu Północnym, magistrali prowadzącej gaz z Norwegii do Niemiec. Pierwsza dostawa gazu ziemnego popłynie Baltic Pipe już 1 października tego roku. Projekt realizowany jest przez dwóch partnerów: polski GAZ-SYSTEM (to strategiczna firma dla polskiej gospodarki, będąca operatorem gazociągów) i duński Energinet.

Za budowę polskiej części Baltic Pipe odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM.

1. Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego

Ma długość 275 km. Rury o średnicy 900 mm były dostarczane w odcinkach o długości 12,2 m. Gazociąg układały trzy statki – Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10. Prace rozpoczęły się pod koniec czerwca 2021 r., a zakończyły na początku listopada 2021 r. (niespełna 5 miesięcy). Spawanie poszczególnych odcinków rur w jeden gazociąg odbywało się na statkach. Zespawany gazociąg był potem opuszczany pod wodę. Średnia prędkość układania gazociągu to ok. 3 km – 5 km/dobę.

Tunele na polskim i duńskim wybrzeżu drążyły od kwietnia do lipca 2021 r. ogromne tarcze TBM. Nazwano je „Pola” i „Danka”.

2. Gazociąg lądowy: Goleniów – Lwówek

Przebiega przez województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Długość gazociągu wynosi ok. 191 km, a przepustowość: 1500000 m3/h. Gazociąg przechodzi m.in. pod czterema rzekami: Iną, Pełczem, Krąpielą i Wartą. Tą ostatnią rzekę pokonano najdłuższym przewiertem Direct Pipe w Polsce a długości 1400 m.

3. Gazociąg lądowy: Niechorze – Płoty

Przebiega w województwie zachodniopomorskim. Długość gazociągu wynosi ok. 41 km, a przepustowość: 1260000 m3/h. Gazociąg ten ma połączenie z gazociągiem morskim.

4. Tłocznia gazu Goleniów – rozbudowa

Znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Inwestycja polegała na rozbudowie istniejącej już tłoczni gazu w Goleniowie, w tym rozbudowie węzła przesyłowego, oraz na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową.

Obiekt zapewni większy dostęp do gazu ziemnego w regionie, w tym dla Goleniowskiego Parku Przemysłowego oraz przestawianej na gaz ziemny Elektrowni Dolna Odra. Moc tłoczni zwiększyła się z 5 MW do 30 MW.

5. Tłocznia gazu Odolanów – rozbudowa

Lokalizacja – województwo wielkopolskie. W ramach projektu Baltic Pipe rozbudowano istniejącą tłocznię i węzeł przesyłowy. Dzięki tłoczni w Odolanowie możliwe jest kierowanie strumieni gazu pochodzącego z Baltic Pipe w kierunku południowym. Moc tłoczni zwiększono z 5 MW do 35 MW.

6. Tłocznia gazu Gustorzyn – budowa

Jedyna tłocznia w Projekcie Baltic Pipe budowana w Polsce od podstaw. Pozwala na połączenie systemów przesyłowych Polski i Litwy (GIPL) oraz Baltic Pipe. Obiekt odpowiada za umożliwienie rozprowadzenia gazu z Norwegii w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. na Litwę. Lokalizacja – województwo kujawsko – pomorskie (Brześć Kujawski). Moc - 20 MW.

Partnerem materiału jest

Już w sobotę do Polski popłynie gaz przez Baltic Pipe

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają