Zgłoś się do konkursu!

i

Autor: Shutterstock

Jak być eko? Oto 5 prostych kroków, które nic nas nie kosztują

2021-06-24 0:00

Bycie eko jest nie tylko modne, ale też niezwykle potrzebne. Wiele mówi się o potrzebie ochrony środowiska, w tym również o ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i produkcji plastiku. W ten sposób nie tylko dbamy o naszą planetę, ale też oszczędzamy. Bycie eko wcale nie musi wiązać się z wielkimi wyrzeczeniami – to jedynie kwestia naszych codziennych wyborów.

Każdego dnia podejmujemy decyzje dotyczące z pozoru błahych spraw, takich jak: własna torba bawełniana czy zakup kolejnej plastikowej reklamówki? To także kwestie związane z wodą niepotrzebnie lejącą się z kranu czy marnowaniem żywności, której kupujemy za dużo – a potem wyrzucamy. Można tego uniknąć. Poznaj proste sposoby na bycie eko!

KROK 1. Oszczędzaj wodę

Ekologia chodzi w parze z ekonomią. Bardzo dobrze widać to na przykładzie zużycia wody w naszych domach. Warto częściej spoglądać na wodomierz, bo może się okazać, że płacimy za wodę, której nie używamy – świadomie (podczas mycia zębów lub golenia się nie zakręcamy wody w kranie) lub nieświadomie (nieszczelne instalacje). Myjąc warzywa lub owoce w kuchni, nie używajmy bieżącej wody. Wystarczy napełnić naczynie wodą, a po jej wykorzystaniu – podlać taką wodą np. kwiatki. Proste, prawda?

KROK 2. Własna torba

Zamiast płacić za plastikowe torby przy każdych zakupach – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zabieranie ze sobą reklamówki z poprzedniej wizyty w sklepie albo torby materiałowej lub plecaka, który jest wygodniejszy przy ciężkich zakupach. W ten sposób oszczędzamy pieniądze, a także chronimy środowisko. Warto pamiętać, że plastik wykorzystywany do produkcji cienkich toreb jest słabej jakości i często nie może zostać poddany recyklingowi, jak to się dzieje na przykład przy butelkach.

KROK 3. Przesiądź się na rower

Mówi się, że podróże kształcą, ale nie mniej niż te, które odbywamy rowerem, hulajnogą, na rolkach czy piesze. Oczywiście, niekiedy dojazdy autem czy środkami komunikacji miejskiej są koniecznością. Jednak jeśli raz na jakiś czas zrezygnujemy z podróży samochodem na rzecz roweru czy hulajnogi – to nie tylko przyczynimy się do zmniejszenia emisji spalin, ale też zadbamy o naszą kondycję fizyczną. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

Jak być eko? Oto 5 prostych kroków, które nic nas nie kosztują

i

Autor: Materiały Promocyjne

KROK 4. Segreguj odpady

Wyrzucanie posegregowanych odpadów zwiększa możliwość ich ponownego wykorzystania w ramach recyklingu. Choć wydaje nam się, że to wszystko i tak trafia do jednej śmieciarki, nie jest to prawda. Warto pamiętać o tym, że odpad może stać się cennym surowcem i tak z butelki PET może powstać kolejna butelka, a niecałe 60 kg makulatury to oszczędzenie jednego drzewa. Chyba warto?

Krok 5. Kupuj odpowiedzialnie

Co to znaczy kupować odpowiedzialnie? Przede wszystkim planujmy zakupy, najlepiej na cały tydzień. W ten sposób unikniemy marnowania żywności, a także pieniędzy. Warto sięgać po te produkty, które stosują rozwiązania zmniejszające ich wpływ na środowisko, m.in. poprzez ograniczanie odpadów opakowaniowych. Za doskonały przykład niech posłuży nam producent jednej z najsłynniejszych marek napojów – Coca-Cola. Firma wprowadziła na rynek ekologiczne rozwiązanie – KeelClip, które nie tylko zastępuje folię termokurczliwą w wielopakach puszek naszego ulubionego napoju, ale też wykorzystuje minimalną ilość kartonu z możliwością jego dalszego recyklingu! Takie wyjście jest jednocześnie genialne, proste i do tego wygodne, zwłaszcza gdy podczas zakupów chcemy szybko chwycić pakiet puszek Coca-Cola i udać się do kasy.

Wprowadzenie rozwiązania KeelClip to tylko jeden z wielu podjętych przez Coca-Cola kroków ku realizacji ogłoszonego w 2018 r. zobowiązania – Świata Bez Odpadów. Zgodnie z założeniami tego projektu firma do 2030 r. będzie zbierać i przekazywać do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od niej od konsumentów. Tektura do pakowania puszek z napojami pozwala zmniejszyć użycie tworzywa sztucznego, ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Technologia KeelClip jest wykorzystywana na opakowaniach zbiorczych w cztero- i sześciopakach puszek. Pamiętajmy, by po wypiciu, zarówno puszki jak i karton wyrzucić do odpowiednich pojemników, aby mogły zostać ponownie przetworzone.  

Jak być eko? Oto 5 prostych kroków, które nic nas nie kosztują

i

Autor: Materiały Promocyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki