grube dziecko grubas otylosc nadwaga (3)

i

Autor: East News

Jak odchudzić grubaska - zasady dla rodzica [PORADNIK]

2018-04-11 4:00

Dziecko jest najtrudniejszym przypadkiem do odchudzenia. Pozbawiane przyjemności jedzenia słodyczy, grzebiące w talerzu z tym, co bogate w zbawienne składniki, buntujące się, reagujące apatią lub agresją. Odchudzając dziecko, trzeba pamiętać, że: Dbając o wagę dziecka, nie zapominaj, że:

Nie jest łatwo, ale zdrowie dziecka powinno być tym, co codziennie napędza nas do właściwych działań. Cel jest bardzo ważny, a porażka może przynieść fatalne skutki. Nasza pociecha może być nie tylko mniej odporna, narażona na choroby, mniej sprawna i mniej atrakcyjna, ale przede wszystkim nieszczęśliwa. Skutki otyłości najmłodszych to choroby układu krwionośnego, schorzenia serca i nadciśnienie. A psychikę, czasem nawet do końca życia, potrafią zrujnować żarty rówieśników. Odrzucanie przez środowisko przynosi skutek w postaci obniżonego poczucia własnej wartości. A to jest czynnik, który nie pozwala osiągać tego, na czym naprawdę nam zależy, prowadząc w rezultacie do poczucia marnowania życia i tkwienia w tym, co nas nie interesuje i nie przynosi satysfakcji.

Koniec z zabijaniem głodu

Odchudzając dziecko, musimy nauczyć je dobrych nawyków żywieniowych. Sprawić, aby zasmakowało w warzywach, owocach, rybach i dobrze przyrządzonym chudym mięsie. Słodycze i słodkie napoje, te gazowane, ale i te, które pod nazwą "sok" ukrywają bardzo wysoką zawartość cukru, nie mogą pozostać szybkimi zaspokajaczami głodu i apetytu.

Nie każdy wie, że otyłość w dzieciństwie oznacza zaburzenie rozwoju dziecka, a także jego wzrostu. Bezpośrednim skutkiem dźwigania wielu kilogramów przez rozwijający się szkielet są skrzywienia kręgosłupa i zwyrodnienia stawów. Otyłość sprowadza na młodego człowieka fatalne w skutkach choroby metaboliczne. Od niej zaczyna się m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy miażdżyca.

Gdzie tkwi błąd rodzica

Zanim przystąpimy do działania, musimy poznać prawdziwe przyczyny otyłości naszego dziecka. Powinno się to zrobić na dwa sposoby. Korzystając z pomocy lekarza, który zleci badania mogące wykryć prawdziwą, wewnętrzną przyczynę otyłości. Drugi tryb to analiza ewentualnych przyczyn zewnętrznych. mających związek nie tylko z tym, co nasza pociecha je, ale i jaki tryb życia prowadzi. Może zbyt wiele czasu spędza siedząc i pozostając nieaktywna fizycznie, podczas gdy rówieśnicy spalają energię biegając, trenując, tańcząc, jeżdżąc na rolkach, wrotkach czy rowerze? Tą najczęstszą zewnętrzną przyczyną otyłości jest fatalne jedzenie. Należy więc zastanowić się - co je nasze dziecko, no i w jakiej ilości. Mimo że niejadające fast foodów i niepochłaniające batoników oraz cukierków, nadal może zawdzięczać nadwagę odżywianiu, jedząc posiłki zbyt duże objętościowo i bogate w białko.

Otyłego dziecka nie wolno głodzić, ale i nie można zaspokajać jego apetytu między posiłkami za pomocą przekąsek (wyjątkiem są surowe warzywa, np. marchew, seler naciowy, pomidor). Nie powinno się pozwalać na jedzenie przed telewizorem lub komputerem, a na zjedzenie posiłku dziecko powinno mieć dużo czasu.

Sprawa smaków

Kaloryczność diety dla dziecka, także tej, która ma spowodować, że schudnie, nie powinna być niższa niż zapotrzebowanie na podstawową przemianę materii rosnącego organizmu. Tak więc minimum to 1500 kcal dziennie. Dziecko powinno jeść co ok. 4 godz. Bardzo ważne jest, aby z wiekiem poznawało jak najwięcej różnych smaków, które np. my sami uznajemy za nieprzyjemne. Nie stwierdzono, by niechęć do określonych smaków była przekazywana genetycznie. Jeśli więc mama nie znosi szpinaku lub brukselki, to nie znaczy, że jej córka nie może uznać, że te warzywa są pyszne. Dobrze jest też przyzwyczaić dziecko do pieczywa pełnoziarnistego, będącego źródłem błonnika i soli mineralnych (np. magnezu). Świetnym wspomagaczem dziecięcej diety odchudzającej jest zielona herbata, będąca źródłem polifenoli. Są to związki zapobiegające odkładaniu tkanki tłuszczowej poprzez ułatwianie jej spalania. Zieloną herbatę można zacząć podawać już półrocznemu niemowlęciu.

1. Dziecko z nadwagą powinno jeść 4 razy dziennie, nie więcej.

2. Pomiędzy posiłkami i po każdym posiłku powinno pić dużo niegazowanej wody mineralnej.

3. Inne dozwolone napoje to świeże soki, herbata, mleko półtłuste (ale mleko, o ile to możliwe, lepiej wyeliminować).

4. Dopuszczalna liczba owoców dziennie to 3-4 sztuki, i to tych mniej kalorycznych, takich jak jabłka, arbuzy, pomarańcze i grejpfruty.

5. W jadłospisie powinno się znaleźć dużo warzyw o wyraźnym smaku, takich jak brokuły, szparagi, buraki, marchew, kapusta (chodzi o zawartość dużej ilości błonnika, witamin i minerałów).

6. Jajka dziecko powinno jeść pod każdą postacią.

7. W jadłospisie powinny się znaleźć różne gatunki ryb: morskich i słodkowodnych, chudych i tłustych.

8. Mięso (wyłącznie chude) trzeba przyrządzać tak, żeby smakowało: również w postaci pieczonej i grillowanej.

9. Należy koniecznie zmniejszyć ilość makaronu, ryżu, ziemniaków i produktów zbożowych w diecie.

10. Odchudzane dziecko nie może jeść: żelków, ciasteczek, batoników, czekolady, lodów, słodkich bułek, masła, tłustych serów, białej fasoli i grochu.

 

1. Dziecko nie powinno omijać posiłków (np. wychodzić do szkoły bez śniadania).

2. Trzeba mu dawać zdrowe drugie śniadanie do szkoły (zamiast pieniędzy na pączka lub bułkę).

3. Zawsze musi mieć przy sobie butelkę wody mineralnej, której smak mu odpowiada.

4. Trzeba zadbać o to, żeby czas wolny spędzało aktywnie, a nie oglądając bajki lub grając w gry komputerowe.

5. Nie wolno nam krytykować wyglądu dziecka i demonstrować niezadowolenia z tego, że jest otyłe, zawstydzać go przy rówieśnikach, rodzeństwie, rodzinie, sąsiadach - to nie do pomyślenia! Przedstawiajmy jego tuszę w rozmowach w cztery oczy jako problem, z którym wspólnymi siłami spokojnie się uporamy. A jeśli dziecko jest jeszcze na tyle małe, że jego wygląd nie ma dla niego znaczenia, nie uświadamiajmy mu, że cokolwiek jest z nim nie tak.

6. Dziecko, które ma być szczupłe, nie może zarywać nocy.

Zobacz: Te fast foody są ZDROWE! Możesz je jeść bez wyrzutów sumienia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki