Kryzys klimatyczny jest faktem. Niesie ze sobą tragiczne konsekwencje – długotrwałe susze i brak wody, ulewne deszcze, nagłe groźne zjawiska atmosferyczne, zauważalny wzrost temperatur… Przytłaczająca większość badań i sprawozdań na temat zmian klimatu potwierdza, że ocieplenie na Ziemi jest spowodowane działalnością człowieka: przede wszystkim korzystaniem z paliw kopalnych, praktykami rolniczymi oraz zmianami w wykorzystaniu gruntów. Problem nie leży jednak w jednostkach, od radykalnych zmian na rzecz poprawy stanu środowiska stroni wiele organizacji i krajów, które najbardziej przyczyniają się do jego pogorszenia. Jakie realne działania należy podjąć, aby uniknąć katastrofy klimatycznej? Czy istnieją alternatywne sposoby walki ze zmianą klimatu? W debacie „Co zrobić, by powstrzymać zmiany klimatu? – szukając alternatywnych rozwiązań” udział wezmą:
- Sage Lenier, założycielka & dyrektor wykonawcza Sustainable & Just Future z USA,
- Elena Mateescu, dyrektor generalny Krajowej Administracji Meteorologicznej w Rumunii,
- Mirosław Proppé, prezes zarządu Fundacji WWF Polska,
- Katarína Hazuchová, niezależna analitykczka ds. środowiska, GPoT, ŠIOV, Aldesa ze Słowacji,
- Jovan Rajić, założyciel & główny pełnomocnik, Instytutu Regulacji Odnawialnych Źródeł Energii i Środowiska (RERI) z Serbii,
- Małgorzata Golińska, posłanka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- Janusz Włodarczyk, członek zarządu ds. Sprzedaży, Lidl Polska,
- Jens Nielsen, dyrektor generalny World Climate Foundation z Danii.

i
Młodzi w społeczeństwie obywatelskim
Kształtowanie się dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest procesem trudnym i długotrwałym. Upowszechnienie się postaw obywatelskich jest szczególnie ważne wśród młodych, których coraz liczniejsze głosy mogą doprowadzić do umocnienia się społecznej równowagi na arenie krajowej. Jak wspierać młode osoby w działaniach obywatelskich i włączać je w proces decydowania o sprawach publicznych tak, aby miały oni poczucie, że są współtwórcami tego, co dzieje się w państwie? Na tegorocznym Forum ekonomicznym w Karpaczwysłuchamy debaty „Jak wspierać aktywność społeczną młodych?”. Dyskutantami będą:
- Benjamin Sibille, założyciel i CEO Service Civique Europeen z Francji,
- Janez Škulj, przewodniczący zarządu MOVIT - Instytutu Rozwoju Mobilności Młodzieży ze Słowenii,
- Arkadiusz Bogucki, prezydent Skarżyska-Kamiennej,
- Maciej Urbanek, wójt Gminy Pszczółki,
- Svetlana Stefanović, dyrektor wykonawczy Belgradzkiego Funduszu Doskonałości Politycznej z Serbii,
- Bethany Godsoe, wiceprezydent ds. studenckich, New York University, USA.

i
Czy sport jest zdominowany przez pieniądze?
Rolą sportu od zawsze była w pierwszej kolejności poprawa kondycji fizycznej oraz zapewnienie rozrywki społeczeństwu. Z czasem sport stał się również środkiem wyrazu różnych idei oraz narzędziem polityki. Wraz z rozwojem rywalizacji sportowej, najbardziej popularne dyscypliny okazały się także świetną trampoliną do promocji i zarabiania pieniędzy. Dominacja pieniądza w świecie sportu jest coraz bardziej widoczna i niepokojąca. Czy dziś sportem kieruje faktycznie jedynie chęć zysku? Czy popularność sportowców oraz klubów może być nadal wykorzystywana do dobrych celów i przyczyniać się do osiągania pozytywnego wpływu społecznego i wartości publicznej? A może te dwa odmienne podejścia da się jednak zrównoważyć i połączyć? Debata „Sport dziś – zyskowny czy odpowiedzialny społecznie?” odbędzie się z udziałem:
- Bartosza Molika, rektora Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
- Jana Vapaavuori, paezes Fińskiego Komitetu Olimpijskiego
- posła Krzysztofa Mulawy,
- Davida Trávníčka, prezesa Związku Narciarskiego Czech,
- Mieszka Rajkiewicza, wiceprezesa zarządu Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej,
- Andrei Abodi, minister Sportu i Młodzieży z Włoch,
- Domenico De Maio, dyrektor ds. edukacji i Kultury, Fundacji Milano Cortina 2026 we Włoszech.