Jak szybciej dostać się do lekarza LEGALNIE i ZA DARMO? [PORADNIK]

2015-02-04 11:38

Wielu pacjentów podkreśla, że bardzo ciężko jest zapisać się do lekarza internisty, a dostanie się do specjalistów graniczy niemal z cudem. Zwykli ludzie, którzy nie mają możliwości finansowych, by leczyć się prywatnie muszą miesiącami czekać na wizytę. Jak szybciej dostać się do lekarza, jak zrobić to w państwowej przychodni czy szpitalu?

Pacjenci narzekają, że służba zdrowia kuleje, lekarze załamują ręce, bo na nic nie mają czasu. Chorzy, żeby dostać się do lekarza muszą czekać w gigantycznie długich kolejkach. Terminy operacji wyznaczane są, jeśli lekarz uzna, że nie ma zagrożenia życia, na kilka lat do przodu. Lista oczekujących jest długa, a w międzyczasie stan zdrowia danego pacjenta może ulec zmianie. Czy da się więc szybko, legalnie i za darmo dostać się do lekarza? Podpowiadamy!

Internista – rejestracje telefoniczne w wielu przychodniach zaczynają się nieco później niż osobiste, linie są zajęta, a kiedy pacjent w końcu się dodzwoni, może się okazać, że na dany dzień nie ma już miejsc. Może wtedy zostać odesłany z kwitkiem. Jak temu zaradzić? Można zapisać się do lekarza dzień wcześniej (jeśli zaczynamy czuć się źle) albo przyjść do przychodni rano, gdy rejestracja telefoniczna jest jeszcze nieczynna i ustawić się w kolejce.

Lekarz specjalista – do stycznia 2015 nie były wymagane skierowania do najpopularniejszych specjalistów takich jak okulista czy dermatolog. Teraz skierowanie jest potrzebne. Najpierw trzeba więc iść do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie i dopiero z nim zgłosić się do specjalisty. Wiadomo, że kolejki do specjalistów są długie, średnio trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wprowadzony od stycznia pakiet kolejkowy ma odciążyć specjalistów, bo drobne dolegliwości będą leczyć lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Po drugie od stycznia wprowadzona została tylko jedna lista oczekujących, ma to pomóc w zniknięciu sztucznie wydłużanych kolejek, przez tych którzy zapisują się w kilku miejscach jednocześnie i blokują miejsca, a nie odwołując wizyt.

Informacja NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził udogodnienia dla pacjentów. Nie trzeba już dzwonić do wszystkich okolicznych przychodni, a wolne terminy wizyt można sprawdzić przez Internet. Na stronie kolejki.nfz.gov.pl wybieramy dane województwo, miejscowość, rodzaj świadczenia np. poradnia okulistyczna, oddział okulistyczny i zaznaczamy czy chodzi nam o wolny termin dla przypadku stabilnego czy nagłego. Wyświetlona zostanie lista, która jest aktualizowana raz w tygodniu, więc zawiera najnowsze informacje. Dzięki temu możemy dowiedzieć się ile osób jest już oczekujących, jaki jest średni czas oczekiwania, jaki jest pierwszy wolny termin. Pacjent dostaje wówczas porównanie terminów i przychodni czy szpitali w danej miejscowości, może więc wybrać miejsce. Informacje o najbliższych wolnych terminach można uzyskać też pod numerem infolinii NFZ.

Recepty – jeśli pacjenci potrzebują tylko kolejnych recept, to nie muszą specjalnie zapisywać się w kolejkę do lekarza. Osobista wizyta nie jest już konieczna. Wystarczy, że lekarz wypisze receptę (zna przecież stan zdrowia swojego pacjenta i jego dokumentację medyczną), a odbierze ja ktoś upoważniony przez pacjenta.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz: Lekarze wycofują się z pakietu onkologicznego! A miało być tak pięknie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki