Już zapowiadają podwyżki cen wody!

2017-07-21 19:38
woda z kranu, kran, mycie rąk
Autor: East News

Nie będzie podwyżek cen wody - przekonuje Ministerstwo Środowiska. - Jeśli koszty drastycznie wzrosną, podwyżki są nieuniknione - twierdzą z kolei jej dostawcy. Największy z nich, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, już zapowiedział podwyżki, jeśli tak zwane prawo wodne wejdzie w życie w obecnej formie.

- Dementuję ostatnie doniesienia medialne płynące z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Wprowadzenie ustawy Prawo wodne nie może odbywać się kosztem Polaków. Odnoszę wrażenie, że to właśnie przedsiębiorstwo chce przy okazji ustawy zarobić na mieszkańcach regionu - mówi wiceminister środowiska Mariusz Gajda (61 l.).

Sejm przyjął już nawet poprawkę w prawie wodnym, która zakazuje zmian taryf przez operatorów w 2018 i 2019 roku.

- Wprowadzenie nowego prawa przełoży się na wzrost kosztów rocznych spółki z 6 mln do ponad 50 mln złotych - przekonuje tymczasem Piotr Biernat, rzecznik GPW. - Choć można nakazać i zaczarować wszystko, to jednak ekonomia ma swoje prawa i jeśli przepisy w tej formie wejdą w życie, będziemy zmuszeni wprowadzić podwyżkę - dodaje.

Spółka, która jest największym dostawcą wody w kraju - zaopatruje prawie 4 mln mieszkańców - zapowiada, że metr sześcienny wody na Śląsku może zdrożeć o 47 groszy. Dostawca twierdzi jednak, że jeśli opłaty proponowane przez ministerstwo nie wzrosną drastycznie, pozostanie przy obecnej niższej cenie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE