Katowice: Na cześć Moniuszki. 45 minut opery i operetki w tramwaju [ZDJĘCIA]

2019-05-07 18:10 abe

Trzy kilometry w jedną stronę i z powrotem przemierzył tramwaj linii 43 z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” na pokładzie. W jednej części składu z PESY artyści wykonujący utwory Stanisława Moniuszki, w drugiej – publiczność, czyli pasażerowie. W tramwajach koncertowali już bluesmani i rockmani. Teraz dołączyli do nich wykonawcy muzyki nazywanej poważną.

Tym sposobem połączono przyjemne z pożytecznym. Zespół wystąpił w tej niecodziennej „lokalizacji” dla uczczenia 200-rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej. Tramwaje Śląskie zareklamowały w równie niecodzienny sposób swoje usługi. Pasażerowie nie musieli się gapić w okna lub w smartfony, bo mogli przez 45 minut słuchać arii za darmo. – Zaproponowaliśmy ten koncert Zespołowi już w styczniu. Zgodził się bez zastanawiania. Dlaczego w tramwaju? Dlatego, że chcieliśmy dotrzeć z muzyką Moniuszki do jak najszerszego grona słuchaczy. Stąd decyzja, by „Camerata Silesia” koncertowała w liniowym tramwaju. Biletem na koncert był bilet na tramwaj, czyli koncert był za darmo, bo jeżdżąc tramwajem należy pamiętać o skasowaniu biletu – podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich SA.

Przypomnijmy, że rok 2019 jest rokiem moniuszkowskim. Prawie każdy zna lub słyszał o dziełach Moniuszki – „Halce” i „Strasznym dworze”, a pieśń „Ten zegar stary” znają wszyscy, z wyjątkiem uczących się mówić dzieci i tych, którzy stracili pamięć. Tramwaje po Górnym Śląsku jeżdżą od 1992 r. Teraz spółka Tramwaje Śląskie obsługuje ponad 200 km torowisk. Jest to najdłuższa sieć tramwajowa w Polsce.

Najnowsze