KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe

Zrównoważony rozwój

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

2023-08-18 0:05 Materiał sponsorowany

KGHM Polska Miedź działa na rzecz mieszkańców regionu, współpracuje z samorządami, prowadzi dialog społeczny i szanuje środowisko naturalne. W KGHM doskonale wiedzą, że tylko społeczna odpowiedzialność biznesu gwarantuje zrównoważony rozwój przedsiębiorstw, regionów i całego kraju. Działania spółki po raz kolejny zostały docenione w prestiżowym Raporcie CSR. Oto kilka przykładów.

SPORT

 • KGHM Ślęza Arena

Miedziowy gigant jest sponsorem tytularnym nowej hali sportowej we Wrocławiu. Obiekt będzie nosił nazwę KGHM Ślęza Arena. Hala wyróżnia się rozwiązaniami, których nie mają inne tego typu obiekty w Polsce.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe
 • KGHM mecenasem sportu

KGHM obejmuje patronaty nad ważnymi wydarzeniami na poziomie zarówno lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym (np. Bieg Piastów w Jakuszycach). Wspiera sportowców z różnych dyscyplin: piłki nożnej (Zagłębie Lubin), siatkówki (Cuprum Lubin), piłki ręcznej, koszykówki, szermierki, wioślarstwa czy sportów zimowych. Spółka wspiera również wydarzenia biegowe, np. Cross Straceńców czy Noworoczny Marszobieg w Głogowie, „Wilczym Tropem – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, a także lokalne organizacje sportowe.

 • Program stypendialny „Miedziane Rywalizacje”

Wspiera rozwój młodych sportowców na ich drodze rozwoju profesjonalnej kariery.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe
 • KGHM sponsorem Stali Gorzów w sezonie 2023

KGHM został sponsorem głównym jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów żużlowych Stal Gorzów.

WOLONTARIAT

Pracownicy KGHM licznie i z wielkim oddaniem angażują się w akcje na rzecz regionu i jego mieszkańców. Oto przykłady dobrych praktyk:

 • Z sercem na dłoni

Wolontariusze KGHM z oddziału Zakłady Wzbogacania Rud wraz przedstawicielami Lubina i dwóch szkół specjalnych zorganizowali Integracyjną Olimpiadę Sportową w Lubinie. Zawodnikami byli niepełnosprawni uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szklarach Górnych.

Pracownicy Zakładów Wzbogacania Rud to jedna z najsilniejszych wolontariackich ekip KGHM. Grupa prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Opiekują się również domem Dziecka Bajka w Lubinie.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe
 • Tysiące dębów od KGHM

Blisko 30 tys. kg CO2 rocznie pochłoną drzewa, które w tegorocznym Międzynarodowym Dniu Ziemi posadzili wolontariusze KGHM - pracownicy spółki i uczniowie szkół patronackich. Sadzonki dębów będą rosły przy Hucie Miedzi Głogów. To element odbywających się każdego roku zalesień prowadzonych przez miedziową spółkę. Tylko w ubiegłym roku KGHM posadził ponad 600 tys. drzew.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe
 • Pączek ze Szlachetnym Nadzieniem

Dzięki tej charytatywnej akcji udało się zebrać wśród pracowników spółki ponad 143 tys. zł. Tym samym pobity został rekord z poprzednich lat. Pieniądze ze słodkiej zbiórki pomogą w rehabilitacji trojga dzieci pracowników oddziałów KGHM. Każde z dzieci otrzyma wsparcie w wysokości ponad 47,5 tys. zł.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe

DLA REGIONU

W 2022 r. KGHM wsparł samorządy Zagłębia Miedziowego kwotą 3,5 mln zł. Środki zostały rozdysponowane m.in. na modernizacje świetlic wiejskich, doposażenie placów zabaw i projekty dotyczące realizacji profilaktyki zdrowotnej.

KGHM od wielu lat współpracuje ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź jako partnerem gromadzącym gminy Zagłębia Miedziowego. W ramach współpracy udało się w roku 2022 zrealizować 4 konferencje i organizowano cykliczne biznesowe śniadania samorządowe.

Samorządy mogą skorzystać z przekazywanych przez KGHM do bibliotek czy szkół bezpłatnych e-prenumerat gazet. Miedziowy gigant zachęca samorządy do udziału w edukacyjnych programach profilaktycznych: Archipelag Skarbów, Program Wzmacniania Rodziny, Szkoła Rodziców i Wychowawców.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe
 • Rodzina, Rozwój, Demografia

To program, który dotyczy budowania więzi, tożsamości, edukacji czy rekreacji.

 • Pomoc straży pożarnej i policji

KGHM regularnie wspiera projekty i działania związane z ratownictwem, ochroną ludności oraz bezpieczeństwem publicznym. Tylko w 2022 r. Fundacja przekazała ponad 2 mln zł, w tym dofinansowała zakup 14 pojazdów specjalistycznych na Dolnym Śląsku.

 • Aplikacja naMIEDZI

Bezpłatna aplikacja promuje turystykę w regionie. W ubiegłym roku dodano do niej 5 nowych tras turystycznych, które objęły nieznane miejsca w gminach Lubin, Głogów, Grębocice i Legnica.

KGHM – biznes społecznie odpowiedzialny

i

Autor: Materiały prasowe

KULTURA

 • KGHM mecenasem kultury

KGHM jest patronem Zamku Królewskiego w Warszawie. Od 2019 r. wspólnie zrealizowano szereg wydarzeń artystycznych i historycznych. KGHM był m.in. jednym z fundatorów obrazu Canaletta „Portret konny pazia Gintowta”.

KGHM od lat wspiera również Operę Wrocławską i patronuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Spółka chętnie wspiera produkcje filmowe m.in. sensacyjny dramat o Stefanie Wyszyńskim „Prorok”.

NAUKA

 • KGHM wspiera wyższe uczelnie i instytucje naukowe.

Pomoc przez fundację

Fundacja KGHM Polska Miedź prowadzi działalność dobroczynną i charytatywną. W ubiegłym roku fundacja przyznała darowizny pieniężne na łączną kwotę blisko 37 mln zł, na wspieranie kultury wydała ponad 10,5 mln zł, a na inicjatywy sportowe -  ponad 37 mln zł.

Fundacja KGHM Polska Miedź udziela wsparcia w czterech obszarach:

 • zdrowie i bezpieczeństwo,
 • nauka i edukacja,
 • sport i rekreacja,
 • kultura i tradycje.
kghm logo

i

Autor: Materiał prasowy