Kim jest Gromosław Czempiński - RODZINA, CO OSIĄGNĄŁ

2011-11-23 16:34 Ag

KIM JEST GROMOSŁAW CZEMPIŃSKI? Gromosław Czempiński, były szef UOP i generał brygady w stanie spoczynku został zatrzymany przez CBA. Jest podejrzewany o malwersacje finansowe. Kim jest Gromosław Czempiński? Co osiągnął Gromosław Czempiński? To na jego cześć pierwszy dowódca GROM, Sławomir Petelicki, nazwał jednostkę wojskową sił specjalnych. Czempiński ma córkę Iwonę.

Gromosław Czempiński w latach 1993 -1996 szefował Urzędowi Ochrony Państwa. Po zakończeniu kariery w wojsku i przejściu w stan spoczynku zajął się biznesem.

W 1970 ukończył studia w Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. W 1972 rozpoczął służbę funkcjonariusza wywiadu. Rok później ukończył też Ośrodek Szkolenia Kadr Wywiadu PRL w Starych Kiejkutach. Pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, w MSZ w Konsulacie Generalnym w Chicago oraz Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie.

W 1990 został zatrudniony w UOP, początkowo jako zastępca szefa Zarządu Wywiadu UOP, później jako szef instytucji.

Czempiński w OPERACJI SAMUM

Gromosław Czempiński sławę zdobył przeprowadzając OPERACJĘ SAMUM, ściśle tajną operację polskiego wywiadu przeprowadzoną w Iraku w 1990 r.

Polacy pomagali amerykańskim agentom z CIA, którzy na krótko przed wojną musieli zostać ewakuowani z Iraku. Wiele państw odmówiło wówczas pomocy m.in. Francja, Rosja. Polska wysłała wtedy do Iraku wówczas ppłka Czempińskiego, operacja była niezwykle ryzykowna, w razie wpadki szpiedzy ponieśliby śmierć i doszłoby do skandalu.

Plan zakładał, że agenci z USA razem z polskimi funkcjonariuszami Departamentu I MSW, wyjadą z Iraku w autobusie z robotnikami polskimi. Podczas ostatniej odprawy na przejściu granicznym, iracki oficer, który studiował w Polsce zadał pytanie po polsku do amerykańskiego szpiega. Ten udał, że jest pijany.

Operacja się udała, a amerykański rząd umorzył ponad połowę zadłużenia Polski czyli 20 mld USD. Gromosław Czempiński został też odznaczony przez prezydenta George’a Busha wysokim odznaczeniem CIA. Amerykanie jednocześnie sfinansowali budowę Jednostki Wojskowej 2305, którą pierwszy dowódca Sławomir Petelicki nazwał GROM na cześć Gromosława Czempińskiego

Czempiński biznesmenem

Po przejściu w stan spoczynku w kwietniu 1996 założył firmę Doradztwo GC. Zasiadał w radach nadzorczych i zarządach różnych przedsiębiorstw (m.in. Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, BRE Bank S.A.) i doradzał firmom konsultingowym.

Jest współwłaścicielem kilku firm: Quantum Group Sp. z o.o., Doradztwo GC s.c., Dorcel s.c. oraz TTP Sp. z o.o. W 2005 został prezesem Aeroklubu Polskiego.

Czempiński a Platforma Obywatelska

Były szef UOP uważał się, że za współtwórcę PO.

"Dość duży miałem w tym udział, w tym, że powstała Platforma (...) Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy olbrzymią liczbę rozmów, a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali (...) Z Tuskiem także rozmawiałem - mówił Czempiński w wywiadzie dla portalu niezależna.pl w lipcu 2009 r.

- Nie było łatwo im wytłumaczyć, że mogą nadać nowy impet na scenie politycznej. Choć długo to trwało, PO odniosła sukces. A potem jak przystało na człowieka ze służb nie rościłem sobie żadnych pretensji do tego, aby być członkiem partii albo działać. Ludzie ze służb nie powinni być w polityce - dodał.

Gen. Czempiński zatrzymany przez CBA

Wieczorem 22 listopada gen. Gromosław Czempiński został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA i przewieziony do Katowic. Tamtejsza prokuratura na razie nie postawiła jednak Czempińskiemu zarzutów.

Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymanie to skutek podejrzeń o malwersacje finansowe, w które generał może być zamieszany.

CBA nie wyklucza zatrzymań innych osób w tej sprawie - również osób znanych i rozpoznawalnych publicznie.

CZEMPIŃSKI zatrzymany za ŁAPÓWKI przy PRYWATYZACJI LOT-u i STOEN-u. Największa AFERA KORUPCYJNA w historii?>>>

Najnowsze