W Wielkiej Brytanii badania nad szczepionką nad koronawirusa prowadzone są przez dwa ośrodki uniwersyteckie - Imperial College London i University of Oxford. Otzrymają one od rządu otrzymają łącznie 42,5 miliona funtów na wsparcie badań klinicznych.
Brytyjczycy już jutro przechodzą do czwartej fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa.
- Oba te projekty są obiecujące, a naukowcy robią szybkie postęp i powiedziałem kierującym nimi naukowcom, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wesprzeć - powiedział sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock. - Bycie pierwszym krajem na świecie, który stworzył szczepionkę na koronawirusa to nie tylko prestiż.
Brytyjscy naukowcy pracują pod kierownictwem sir Patricka Vallance'a. Laboratorium w Oxfordzie zapewnia, że do września powinno dysponować milionem próbek szczepionki przeciw koronawirusowi.
Równolegle prace na szczepionką prowadzą też Amerykanie. Potencjalną szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowała firma biotechnologiczna Moderna Therapeutics z Cambridge w stanie Massachusetts w USA. Jak podkreśla Juan Andres, dyrektor ds. operacji technicznych i jakości z Moderna, pierwsze partie szczepionki powstały dokładnie w 42 dni.
Na czele jednego z międzynarodowych zespołów, które pracują nad szczepionką przeciw COVID-19 stoi Polka - dr Mariola Fotin-Mleczek.To szefowa ds. technologii w niemieckiej firmie CureVac.
Przeczytaj też:
- Rodzaje testów na koronawirusa
- Czym różnią się testy na koronawirusa serologiczne od testów genetycznych?
- Testy drive-thru na koronawirusa
- Wadliwe testy na koronawirusa z Chin
- Testy na koronawirusa czy tomografia - co lepiej wykrywa koronawirusa?
Porady eksperta