Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19

2021-03-04 15:13 bm
Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Koronawirus. Nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19

Koronawirus w Polsce. Powstał nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19. Ma to związek z opóźnionymi dostawami szczepionek do Polski. Na specjalnym briefingu minister Michał Dworczyk poinformował, jak wygląda nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19

Powstał nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19. Od 27 grudnia 2020 roku trwają w Polsce szczepienia przeciw koronawirusowi. Do tej pory udało się wykonać ponad 3,6 mln szczepień, a pierwszą dawkę otrzymało ponad 2,3 mln osób. W czwartkowe popołudnie poinformowano o nowym harmonogramie szczepień, a ma to związek z opóźnieniami w dostawie szczepionek. Rano ojawiła się informacja, że w tym tygodniu do Polski nie przybędzie nowa partia szczepionki Astra Zeneca.

Nowy harmonogram szczepień

Co zmieni się w harmonogramie szczepień? Szczegóły na briefingu zdradził Michał Dworczyk.

- Liczymy, że na koniec Q1 pierwszą dawką będzie zaszczepionych ok. 3,5 mln Polaków. Wprowadzamy pewne zmiany, zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej - w oparciu o aktualny stan wiedzy, który przedstawiają na bieżąco naukowcy - powiedział szef kancelarii premiera.

Ważną sprawą jest wydłużenie czasu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki.

Nowy harmonogram szczepień - najważniejsze informacje

  • Od przyszłego tygodnia AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od podania 1. dawki, a Pfizer po 42 dniach. Do tej pory było to 21 dni.
  • Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln - będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką.
  • 8 marca rozpoczną się dodatkowe, uzupełniające szczepienia grupy 0. Rząd chce, żeby do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy zostały zaszczepione - będą szczepione szczepionką AstraZeneca.
  • 10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B - pacjentów przewlekle chorych. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób z tej grupy.
  • 22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach - szczepienia kolejnych roczników.
  • 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla rocznika 1952. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956.
Czarnek o szczepieniach nauczycieli. Padły ważne słowa
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze