Nadwaga i otyłość hormonalna

i

Autor: Getty Images

Lekarze mogą się cieszyć, że cukier zdrożeje. Będzie mniej otyłych?

2019-02-22 11:10

Aż o 25 procent! Tak drogo jak teraz nie było już dawno. Zwyżka cen cukru przekłada się na podwyżki cen produktów, w których sacharoza występuje. Cukier nie jest jednak zdrowy, a jemy go coraz więcej. Statystyczny Polak je o 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu. A im więcej go pochłaniamy, tym więcej mamy chorych na otyłość, cukrzycę, bezdech senny itd.

Z raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje” przygotowanego przez analityków Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że otyłość dotyczy już 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn. Nadwaga jest problemem dla 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn. A to oznacza, że trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Dane dotyczące nieletnich są jeszcze bardziej zatrważające. W 65 proc. przypadkach cukrzyca typu 2 wynika z nadwagi, a w przypadku 13-16 proc. populacji pacjentów dotyczy osób otyłych. Im więcej taki osób, tym więcej wystawianych recept dla cukrzyków. W latach 2012-2017 wypisane na recepty leki dla diabetyków kosztowały 373 mln zł.

Otyłość prowadzi nie tylko do chorób, ale jest przyczyną przedwczesnych śmierci. Szacuje się, że w Polsce blisko 1,4 tys. zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Miłujący napoje na gigantycznych ilościach cukru żyją przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku, która nie pije ulepowatych napojów. Czy będzie mniej otyłych, gdy cukier będzie drożał? Eksperci stwierdzają, że w 2025 r. na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3–1,0 mld zł niż w 2017 r. I wszystko jasne. Chociaż, lekarze mają nadzieję, że społeczeństwo w końcu przestanie wierzyć w slogan „CUKIER KRZEPI”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki