10-letnia Ewelinka ZMARŁA po znieczuleniu ogólnym u stomatologa. Lekarze zostali skazani!

2014-10-07 0:30

Zapadł wyrok w sprawie dentystki i anestezjologa, którzy sześć lat temu przyczynili się do śmierci 10-letniej Eweliny. Lekarze popełnili błędy w czasie leczenia dziewczynki. Pacjentka zmarła z powodu powikłań po znieczuleniu ogólnym.

Śmiertelne znieczulenie

W lipcu 2008 roku do gabinetu stomatologicznego przychodni Medicor rodzice przywieźli 10-letnią Ewelinę. Z powodu niepełnosprawności dziewczynki, zabieg stomatologiczny został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Oprócz dentystki, w zabiegu uczestniczył również doświadczony anestezjolog Stanisław O. - informuje gazeta.pl.

Już się nie obudziła...

Podczas wizyty u stomatologa Ewelina przez cały czas siedziała na kolanach ojca. W pewnej chwili dziecko bezwładnie osunęło się na ojca. Doszło do zatrzymania krążenia. Dziewczynkę w stanie śmierci klinicznej przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Niestety, Ewelina już nigdy się nie obudziła.

Zobacz: Marcin Prokop miał wypadek! "Trzy młode dziewczyny zajechały mi drogę!" [ZDJĘCIA]

Reanimacja na siedząco

- Stomatologa obciążają czynności przy przyjmowaniu pacjentki i planowaniu zabiegu. Zabieg został przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym, a nie w sali zabiegowej wyposażonej w defibrylator i urządzenia monitorujące. W czasie zabiegu w znieczuleniu ogólnym dziecko powinno znajdować się w innej pozycji, powinno zostać zaintubowane. To zaniedbanie obciąża także anestezjologa, który, jak ustalili biegli, popełnił także wiele błędów w trakcie akcji reanimacyjnej - wypowiedź sędziego Tomasza Muchy, przewodniczącego składu sędziowskiego, cytuje gazeta.pl.

Grzywna dla lekarzy

Sąd skazał anestezjologa na karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Stanisław O. ma również zakaz wykonywania zawodu przez pięć lat oraz musi zapłacić 12,5 tys. grzywny. Stomatolog została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sąd ukarał Krystynę O. także grzywną w wysokości 5 tys zł. Zarówno anestezjolog, jak i stomatolog  zobowiązani są pokryć koszty sądowe - 10 tys. zł każdy - oraz koszty adwokackie, jakie ponieśli rodzice zmarłego dziecko.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE