Jest list gończy za Szwedem, który zlecił kradzież w Oświęcimiu

2010-02-02 14:12

Liczył na sławę i pieniądze, a czeka go odsiadka. Sąd w Krakowie (woj. małopolskie) wydał Europejski Nakaz Aresztowania Andersa Hoegstroema. Neonazista ze Szwecji w grudniu zlecił pięciu Polakom kradzież symbolicznego napisu "Arbeit macht frei" z bramy w obozie Auschwitz- Birkenau.

Przestępcy zhańbili miejsce pamięci zagłady ofiar hitlerowskich zbrodniarzy. Nad ranem niezauważeni przez pracowników ochrony złodzieje odkręcili tablicę, pocięli ją na trzy części i ukryli we wsi Czernikowo koło Torunia.

Przeczytaj koniecznie: Muzeum w Oświęcimiu odzyskało tablicę

Śledczy ustalili, że rabusie dopuścili się tak bulwersującego czynu na zlecenie neonazisty ze Skandynawii. Hoegstroem bronił się co prawda, że też był tylko pośrednikiem i dlatego pomógł stróżom prawa odnaleźć tablicę, ale sąd w Krakowie nie dał wiary jego zapewnieniom.

Na niekorzyść Szweda przemawiały też podejrzenia, że za pieniądze ze sprzedaży napisu "Arbeit macht frei" planował z grupą neonazistów atak terrorystyczny na siedziby szwedzkiego rządu i parlamentu. W ostatniej chwili zrezygnował z próby zamachu.

Prokuratorzy wiedzą na pewno, że Szwed już wiosną 2009 r. był na terenie byłego obozu i kombinował, jak ukraść tablicę. Po kradzieży kontaktował się z policją przez pośredników.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE