pekako

i

Autor: materiały prasowe

Na pomoc dzieciom

Maluchem do Monte Cassino

2024-07-08 10:21 Tekst sponsorowany

Kto nigdy nie jeździł Maluchem, ten nie zrozumie, jaki to wyczyn pokonać tym autem 3200 km! Takie wyzwanie postawili przed sobą Giganci Motoryzacji, reprezentujący kilka pokoleń polskich mistrzów kierownicy oraz twórcy internetowi, podróżnicy i artyści. Siadają za kierownicami Maluchów i jadą do Włoch, do Monte Cassino. Dzięki Wielkiej Wyprawie Maluchów dla Dzieci chcą zebrać milion euro dla najmłodszych poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, a także na edukację i zapobieganie wypadkom. Jednym z partnerów Wyprawy jest Bank Pekao S.A.

Maluch (Fiat 126p) to dawniej marzenie większości Polaków, często nigdy nie spełnione. W latach 70. i 80. każdy chciał go zdobyć, a w kolejce do kupna (miejsca w kolejce były losowane!) czekało się niekiedy latami. Wszystko mimo niedogodności - tego, że Maluch to maleńkie auto, w którym brakuje miejsca na nogi, wyższy kierowca uderza głową w sufit, a siedzenia są twarde i niskie. W środku jest nieprawdopodobnie ciasno i głośno. Silnik autka znajduje się z tyłu, a maleńki bagażnik z przodu. Maluch słynął z wielu awarii. A jednak miliony rodzin co roku pakowało do bagażnika i na dach walizki, cudem upychało się w środku i jechało Maluchem na wakacje.

Teraz za kierownicami tego autka zasiedli giganci motorsportu:

  • Longin Bielak, legendarny kierowca wyścigowy, 10-krotnie startował w Rajdzie Monte Carlo,
  • Sobiesław Zasada, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy i mistrz wielu pokoleń Polaków,
  • Maciej Wisławski, utytułowany kierowca rajdowy i najbardziej znany pilot rajdowy, m.in. przez wiele lat jeździł w parze z Krzysztofem Hołowczycem,
  • Rafał Sonik, kierowca rajdowy, zdobywca wielu medali, zwycięzca Rajdu Dakar,
  • Kajetan Kajetanowicz, kierowca rajdowy, wielokrotny Mistrz Polski i Europy, Wicemistrz Świata,
  • Bartosz Ostałowski, jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, który prowadzi… stopą. Rywalizuje na równych zasadach ze sprawnymi kierowcami w Driftingowych Mistrzostwach Polski oraz ligach europejskich, wywalczył tytuł II wicemistrza Polski w drifcie.

Do Monte Cassino jedzie także jeden z najpopularniejszych polskich twórców internetowych Remigiusz „Rezi” Wierzgoń (5 mln obserwujących) wraz ze swoją Thunder Crew. Do Malucha wsiedli także znany polski podróżnik i działacz społeczny Jan Mela, Staszek z Gór, czyli skrzypek oraz piosenkarz Sebastian Karpiel-Bułecka z Zakopower.

Celem Wielkiej Wyprawy Maluchów jest Monte Cassino we Włoszech. To miejsce, gdzie polscy żołnierze 80 lat temu stoczyli wielką, heroiczną, ale zwycięską bitwę. Zdobyli wzgórze Monte Cassino i znajdujący się tam Klasztor Benedyktyński.

Traf chciał, że u stóp Monte Cassino znajduje się miejscowość Cassino, w której zaczęto produkcję kultowego fiacika 126 p.

Kolumna 80 Maluchów wyruszyła 5 lipca, w samo południe, spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w kierunku Tychów i Zatoru, gdzie zakończy się I odcinek trasy. Trasa liczy 3200 km i prowadzi przez 8 krajów - Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Chorwację i Włochy. To skomplikowane przedsięwzięcie, w którym bierze udział 250 osób. Do Monte Cassino Maluchy dotrą 12 lipca, a oficjalne zakończenie wyprawy zaplanowano 19 lipca na Rynku w Krakowie. Podczas nietypowego rajdu zbierane będą środki, które następnie zostaną przekazane Fundacjom Inter Cars, Polskiego Związku Motorowego oraz Euvic the Good People.

Zbiórka odbywa się już w serwisie „Zrzutka.pl” pod adresem: https://zrzutka.pl/wielkawyprawamaluchow.

pekao

i

Autor: materiały prasowe

To nie jedyna forma pozyskiwania finansów. Pojawią się również licytacje cennych przedmiotów i pamiątek od sportowców, artystów i osobowości medialnych. Fundusze będą również zbierane przez mikrodonacje przy dokonywaniu regularnych płatności online.

Organizatorami projektu „Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci” jest 126Evolution oraz Fundacja Stars4Stars.

Jednym z kluczowych partnerów jest Bank Pekao S.A., który chętnie angażuje się i wspiera tego typu inicjatywy.

pekao

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki