Na Powązkach Wojskowych odkopano szczątki Żołnierzy Wyklętych

i

Autor: Tadeusz Płużański

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kiedy obchodzimy? Co to za święto?

2016-02-28 18:26

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co to za dzień?

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – tak o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych powiedział Lech Kaczyński.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od początku poparcia dla inicjatywy zadeklarowały kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

W uzasadnieniu załączonym do projektu ustawy napisane było: Święto to „(...) jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Zobacz też: Kaczyński o drugiej kadencji PiS i swojej emeryturze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki