Nie czekaj z PIT do 30 kwietnia – wypełnij zeznanie podatkowe już!

2014-04-01 2:00

Nie warto czekać ze złożeniem PIT-a do 30 kwietnia. Nie dość, że nie będzie czasu na ewentualne poprawki, to jeszcze przyjdzie nam długo czekać na zwrot podatku. Dlatego – rozlicz się już dziś!

Zwrot podatku będzie szybciej!

Im szybciej wypełnisz deklarację podatkową, tym szybciej dostaniesz zwrot podatku. Pamiętaj także, że składanie zeznania podatkowego 30 kwietnia wiąże się z oczekiwaniem w długiej kolejce oraz stresem – ostatniego dnia nie ma czasu na korektę! Dlatego wypełnij PIT już dziś.

Jeśli nie złożymy PIT-u do 30 kwietnia zostaniemy obarczeni odpowiedzialnością karą. Oznacza to, że zapłacimy grzywnę. Jest jednak sposób, by uwolnić się od odpowiedzialności karnej. To czynny żal!

Co to jest czynny żal? Czynny żal to zawiadomienie organu podatkowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karanych przez kodeks karny.

Najlepiej, aby zawiadomienie o popełnionym przestępstwie złożyć na piśmie. Wtedy mamy dowód na przyznanie się do winy. Ustne zawiadomienie nic nie da i może zostać wymierzona grzywna!

Wyślij PIT przez Internet

W 2012 roku PIT przez Internet wysłało ponad 2 miliony Polaków. W zeszłym roku z tej funkcjonalności skorzystało już 3,5 miliona Polaków! Funkcjonalność ta jest dostępna od 2008 roku, jednak wtedy US otrzymał zaledwie 310 zeznań podatkowych drogą elektroniczną. W 2014 roku, w styczniu i lutym, Polacy przesłali o 50% więcej deklaracji niż rok temu. Wydaje się zatem, że dotychczasowy rekord PIT-ów wysłanych drogą elektroniczną zostanie w tym roku pobity!

1.    wejdź na stronę systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl, pobierz i zainstaluj z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in), możesz także skorzystać z programu komputerowego, np. PIT Format,
2.    wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz z zakładki – Formularze, a następnie go wypełnij,
3.    podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2011 rok,
4.    wyślij dokument,
5.    pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

1% podatku na organizację pożytku publicznego – liczą się chęci

W zeznaniu podatkowym podatnik może przekazać 1% podatku na wybraną organizację. Nie ma znaczenia data złożenia wniosku – liczy się poprawne wypełnienie formularza. Aby to zrobić dobrze, należy w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podać numer KRS organizacji, którą chcemy wspomóc. Dzięki temu możemy bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z naszych podatków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki