Nie w góry, a na Mazury i Suwalszczyznę

i

Autor: Shutterstock

Nietypowe pomysły na Zimę

Nie w góry, a na Mazury i Suwalszczyznę

2023-12-07 0:05 Materiał sponsorowany

Mazury i Suwalszczyzna kojarzy nam się jednoznacznie w pięknymi jeziorami i lasami. Jeździmy tu od późnej wiosny do wczesnej jesieni, by żeglować, pływać kajakami, kąpać się, łowić ryby i wędrować po lasach. Jednak Fundusze Europejskie wsparły tutejsze atrakcje turystyczne, i jest tu teraz wiele atrakcji także zimą. Warto więc wybrać się tu na zimowy wypoczynek.

Ośrodek Kurza Góra i jej projekt Mazury 365 powstały właśnie z wykorzystaniem unijnych funduszy.

Kurza Góra to największy ośrodek narciarski w północnej Polsce. Obiekt dysponuje 3 zróżnicowanymi trasami narciarskimi długości 550 m, 770 m i 900 m. Wszystkie trasy są w oświetlone oraz sztucznie naśnieżane. Na terenie ośrodka znajduje się szkoła narciarska z osobną trasą dla początkujących, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarsko-snowboardowego oraz kryte lodowisko o powierzchni 800 m² z wypożyczalnią łyżew.

Jest tu także wieża widokowa z drewnianą ścieżką o długości 2 kilometrów. Na szczyt wieży prowadzą trzy kładki przebiegające nad trasami narciarskimi. Ścieżka jest bogata w edukacyjne i multimedialne opowieści o średniowiecznych czasach.

Na Suwalszczyźnie śnieg leży czasami równie długo, co w Zakopanem, warto więc właśnie tutaj wybrać się na zimowy wypoczynek.

Dzięki funduszom unijnym został zmodernizowany m.in. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment. Położony 15 km od Suwałk kompleks ma 10 tras zjazdowych o trzystopniowym poziomie trudności. Trasy są oświetlone, ratrakowane i obsługiwane przez osiem wyciągów. Dla miłośników bardziej ekstremalnych wrażeń przygotowano m.in. wyposażony w osobny orczyk snowpark. Do dyspozycji turystów są ponadto: naturalne lodowisko, trasy saneczkarska i biegowa oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego wraz z serwisem. Przy ośrodku działa szkoła narciarska, która oferuje zajęcia z nauki jazdy na nartach i deskach snowboardowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Atrakcją ośrodka jest również jedyna w Polsce stała ekspozycja poświęcona historii sportów zimowych „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”. Można na niej zobaczyć m.in. narty i oryginalny kombinezon, w którym Adam Małysz walczył o „Kryształową kulę”, a także zdjęcia, medale, numery startowe innych znakomitych sportowców, w tym Justyny Kowalczyk i Tomasza Sikory.

Komisja Europejska sekcja logo

i

Autor: Materiały prasowe