neuron

i

Autor: Shutterstock

Sport bez barier

Nie zwalniajmy dzieci z wf

2023-11-30 0:00 Tekst sponsorowany

Uczniowie z niepełnosprawnościami bardzo często są zwalniani z lekcji wychowania fizycznego. To pójście po linii najmniejszego oporu przez szkoły, rodziców i samych zainteresowanych. Tymczasem potrzeba niewiele organizacyjnego wysiłku, aby dzieci też były aktywne fizycznie.

To prawda, że wielu młodych ludzi z niepełnosprawnościami nie jest zainteresowanych wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, wolą dostać lekarskie zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego, gdyż to im „zapewnia spokój”. Bardzo często mają w tym wsparcie rodziców i nauczycieli, gdyż wszyscy obawiają się ogromnych trudności, jakich doświadcza osoba z niepełnosprawnością podczas zajęć sportowych. Część uczniów – to trzeba przyznać – nie chce ćwiczyć z lenistwa, co zresztą dotyczy także dużej części uczniów zdrowych, sprawnych fizycznie.

Bądźcie aktywni

Warto podjąć próby zmiany postawy „antyfizycznej” w społeczności osób z niepełnosprawnością, przede wszystkim dla dobra samych zainteresowanych i skłonić uczniów do uczęszczania na lekcje wychowania fizycznego, a nawet do uprawiania sportu poza szkołą. Tym celom służy akcja społeczna „Sport Bez Barier”, zainicjowana przez Fundację Neuron+, która promuje aktywność fizyczną wśród OzN, namawiając do takich działań zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Aktywność fizyczna w przypadku OzN ma znaczenie dla ich dobrego samopoczucia, jest bowiem bardzo ważnym elementem rehabilitacji fizycznej i społecznej. Wystarczy „tylko” dostosować tę aktywność do możliwości i potrzeb niepełnosprawnych.

Można zacząć od codziennych spacerów, potem przychodzi czas na bardziej złożone zajęcia rekreacyjne i sportowe. Niepełnosprawne dzieci mogą się gimnastykować w domu i szkole, ćwiczyć na stacjonarnych rowerach, podciągać się na drabinkach, ćwiczyć na siedząco lub leżąco przy pomocy hantli i sztang. Inni niepełnosprawni uczniowie mają z kolei predyspozycje do dyscyplin zespołowych.

- Każda aktywność fizyczna wymaga nie tylko wysiłku, ale wyrabia także samodyscyplinę, systematyczność, motywację, rozwija ponadto współpracę w grupie i chęć współzawodnictwa. Tak więc oprócz korzyści dla zdrowia fizycznego w postaci usprawnienia osób z niepełnosprawnościami, sport poprawia również stan psychiki niepełnosprawnych dzieci, pozytywnie wpływa na ich samoocenę jak i zdolności do funkcjonowania społecznego – stwierdza prof. Janusz Kocki Fundacji Neuron+.

Sport i turystyka

Kampania ,,Sport Bez Barier” propaguje wśród OzN aktywność także na polu turystyki, co bywa dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli nie interesują się  uprawianiem żadnej dyscypliny sportu. Dzieci i dorosłe OzN mają takie samo prawo jak ludzie zdrowi do tego, aby zwiedzać kraj, wiele osób z niepełnosprawnościami bardzo chętnie wybierze się na obóz harcerski lub wędrowny, jeszcze inni będą uczestniczyć w wyprawach rowerowych. Niepełnosprawnych można także spotkać na szlakach górskich, spływach kajakowych, wśród załóg żaglówek i jachtów. Co więcej, część niepełnosprawnych to już stali bywalcy takich imprez i za ich przykładem kolejne OzN przełamują opory i decydują się na podjęcie turystycznej aktywności.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na

neuron

i

Autor: Materiał prasowy
Nasi Partnerzy polecają