NIEDZIELA WIELKANOCNA: Co oznacza? Jakie są uroczystość w Kościele?

2016-03-27 11:00

Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień najważniejszych dla katolików świąt w roku. Tego dnia Kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa - jego zwycięstwo nad śmiercią, szatanem i grzechem.

Wielka Niedziela kończy Triduum Paschalne, które - według żydowskiego kalendarza - liczy się od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w niedzielę. Obchody świąt zmartwychwstania Jezusa rozpoczynają się już w sobotę wieczorem. Wtedy po zmroku odprawiana jest bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. Kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. W niedzielę o świcie z wielu kościołów w Polsce wyrusza procesja rezurekcyjna. Zapowiada ją donośne bicie dzwonów głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Na czele procesji niesiona jest figurka zmartwychwstałego Jezusa. Potem odprawiana jest rezurekcyjna msza św., podczas której rozbrzmiewa radosny śpiew Alleluja na cześć zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

Zobacz: Nie tylko niedziele wolne od handlu. Także Wigilia i Wielka Sobota?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE