Nowa szczep koronawirusa. Szczepionka będzie na niego skuteczna?

2020-12-20 21:42
pixabay szczepionka covid
Autor: Pixabay

W Wielkiej Brytanii odkryto nowy szczep koronawirusa, a kolejne przypadki odnotowano również w Danii i Holandii. Naukowcy uważają, że nowy wariant wirusa może być nawet o 70 proc. bardziej zakaźny, nie jest to jednak pierwsza jego mutacja od początku pandemii, a szczepionka ma być na niego skuteczna.

Nowy szczep koronawirusa może być bardziej zakaźny jednak jak do tej pory lekarze nie stwierdziliby niecodziennego wzrostu chorych, których życie jest zagrożone. Większa zakażalność wirusa nie musi oznaczać cięższego przechodzenia choroby i wyższej śmiertelności. Rada Europejska wezwała członków UE na pilne spotkanie w tej sprawie.

Zobacz też: Nowy szczep koronawirusa! WHO wzywa Europę do działań

Najważniejszą informacją jest jednak ta przekazana przez Francuską Agencję Prasową, która podała, że zdaniem niemieckiego ministra zdrowa nowy szczep koronawirusa nie jest odporny na szczepienie. W poniedziałek, 21 grudnia o godzinie 10:00 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajmie się właśnie między innymi nową mutacją wirusa. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nie są wykluczone nowe wytyczne, łącznie z ograniczeniem lotów z Wielkiej Brytanii.

Cleo: Przed wyjazdem na święta do rodziny zrobię test na COVID… Rodzice i mój brat są w grupie ryzyka!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE