Nowe objawy COVID-19. Włosy wypadają nawet po pół roku od zakażenia! Koronawirus w Polsce

2021-09-26 10:39
Łysienie androgenowe - męski problem. Przyczyny, objawy łysienia androgenowego
Autor: Thinkstockphotos.com Łysienie androgenowe dotyka nawet co trzeciego mężczyznę. To najczęstszy typ łysienia, objawia się słabnięciem i wypadaniem włosów od skroni i czoła.

Koronawirus w Polsce. Wciąż poznajemy przebieg COVID-19. Jednym z nowo udokumentowanych objawów jest wypadanie włosów. Dotyczy to długiego przebiegu choroby. Cierpieć na to może 25 proc. chorych z grupy osób z tzw. objawami long covid.

Problemy ze snem są jedynymi z najczęściej zgłaszanych problemów przez ozdrowieńców. Dotyczą zarówno trudności z zasypianiem, jak i częstych wybudzeń nocnych. U wielu osób problemy te utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Ich obecność należy poddać konsultacji z lekarzem rodzinnym. Pomocna może być również konsultacja neurologiczna lub psychiatryczna.

 Część pacjentów, zwłaszcza po cięższym przebiegu COVID-19, skarży się na podwyższony poziom lęku i cierpi na stany depresyjne. W razie wystąpienia podobnego problemu, należy skontaktować się z psychologiem i/lub psychiatrą - zalecają naukowcy z Nauki przeciw Pandemii.

 Może się też pojawić wysypka lub inne zmiany skórne i wypadanie włosów. W przypadku zaobserwowania tych objawów, należy się zgłosić do dermatologa, który oceni ich podłoże.

Wypadanie włosów to problem 25 proc. chorych o przebiegu long COVID-19. ozdrowieńcy włosy tracili nawet po pół roku po zakażeniu.

- Rzeczywiście mamy w tej chwili potwierdzone informacje, że pacjenci z long COVID, którzy stanowią 10 proc. wszystkich ozdrowieńców, czyli milion Polaków (mówi się, że w Polsce przechorowało łącznie 11-12 milionów Polaków) - ma objawy long COVID. W tej grupie miliona, według najnowszych danych, aż 25 proc. osób uskarża się na utratę włosów. Można powiedzieć, że to jest taki typowo dermatologiczny objaw post COVID – przyznaje w rozmowie z "ABC Zdrowie" prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog i farmakolog kliniczny, autor pierwszego polskiego podręcznika o chorobie wywołanej SARS-CoV-2.

Na czym polega fizjoterapia pacjentów, którzy przeszli COVID-19?
Sonda
Czy osoby odmawiające szczepienia przeciw Covid-19 powinny stracić część pensji za okres przebywania na kwarantannie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE