Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności

2022-05-27 0:05
Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności zdjęcie otwierające
Autor: Materiały prasowe

Partnerstwo z lokalnymi społecznościami to efekt wrażliwości KGHM na potrzeby otoczenia, w którym działa. Strategia społecznej odpowiedzialności KGHM pozytywnie wpływa na lokalną przedsiębiorczość i sytuację gospodarczą. KGHM Polska Miedź S.A. buduje dobre relacje z mieszkańcami i samorządami. Spółka jednocześnie jest kluczowym pracodawcą w regionie, znaczącym płatnikiem podatków, a także animatorem działań edukacyjnych, kulturalnych i prozdrowotnych dla mieszkańców regionów, w których prowadzi działalność. W ostatnich latach kładzie też szczególny nacisk na wsparcie rodzin.

Z myślą o rodzinach

W 2021 r. miedziowy gigant zaoferował pracownikom i mieszkańcom Zagłębia Miedziowego udział w wielu inicjatywach prorodzinnych:

 • z okazji urodzenia dziecka pracownicy otrzymują listy gratulacyjne, inspirujące książki na tematy wychowawcze i upominki. Inicjatywa została doceniona przez jedno z miast Zagłębia Miedziowego, Głogów, który wprowadził prezenty dla swoich nowonarodzonych mieszkańców,
 • KGHM udostępnił szkolenia dla rodziców w ramach warsztatów Tato.Net, a także możliwość udziału w corocznym ojcowskim forum organizowanym przez tę samą fundację,
 • w akcji Dwie Godziny dla Rodziny z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin wzięło udział kilkanaście tysięcy pracowników KGHM Polska Miedź S.A. oraz 17 spółek z Grupy Kapitałowej KGHM,
 • KGHM zainicjował roczny Program Przeciwdziałania Depresji, Profilaktyki i Promocji Zdrowia Psychicznego,
 • pogłębiona została współpraca z instytucjami odpowiadającymi za rodzinną pieczę zastępczą. Promowany był również program wspierający rodzicielstwo zastępcze, w ramach Kampanii Mie(dź) Rodzinę.

W listopadzie i grudniu 2021 r. przeprowadzono badanie opinii pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Za każdą wypełnioną ankietę spółka przekazała 6 zł na dom dziecka wskazany przez pracownika. Dzięki temu ofiarowano ponad 61 tys. zł placówkom opiekuńczym z Zagłębia Miedziowego.

Pomimo pandemii w 2021 r. w projektach o charakterze prorodzinnym (w większości organizowanych online) uczestniczyło ponad 3700 uczniów i 1300 rodziców. W ramach programów zrealizowanych dla rodzin zrealizowano ponad 50 edycji spotkań i przeszkolono około 700 rodziców.

Promocja regionu

W 2020 roku została uruchomiona aplikacja na MIEDZI dla rodzinnej i indywidualnej turystyki w Zagłębiu Miedziowym (24 trasy i ponad 270 miejsc w większości stworzonych przez samorządy lokalne). Aplikacja jest systematycznie uzupełniana o nowe atrakcje, np. z okazji jubileuszu spółki dodany został punkt znajdujący się w Sieroszowicach, w miejscu odkrycia złoża Polskiej Miedzi. Aplikacja na MIEDZI wykorzystuje wszystkie możliwości urządzeń mobilnych – prezentuje obrazy 360°, zdjęcia, filmy i modele 3D, a dla użytkowników często organizowane są konkursy z nagrodami.

Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności 2
Autor: Materiały prasowe

Wsparcie lokalnych samorządów

KGHM wspiera lokalne samorządy przy tworzeniu strategii ich rozwoju, wspomaga rozbudowę poprzez płacenie podatków, jest pracodawcą dla mieszkańców z lokalnych miejscowości oraz realizuje szereg porozumień socjalnych, które mają za zadanie podnieść standard życia mieszkańców. Reprezentanci KGHM uczestniczą w spotkaniach, sesjach Rad Miejskich, wydarzeniach organizowanych przez samorządy, a samorządowcy w uroczystościach organizowanych przez miedziowego giganta.

KGHM sponsoruje wydarzenia organizowane przez gminy. Fundacja KGHM Polska Miedź finansuje wyjazdy dzieci na kolonie letnie i zimowe oraz tzw. zielone szkoły czy wyjścia na baseny.

Tylko w 2021 roku odbyły się dwie konferencje dla samorządów przy współpracy Związku Pracodawców Polska Miedź. Dotyczyły one ochrony środowiska.

Profilaktyka zdrowotna i atrakcje dla mieszkańców

KGHM co roku realizuje programy dotyczące promocji zdrowia, ekologii i zdrowego stylu życia dla mieszkańców regionu. W 2021 r. spółka przekazała na ten cel 3,2 mln zł.

Wsparcie uzyskały m.in.:

 • społeczno–edukacyjna kampania „Zdrowie najważniejsze”,
 • kampania edukacyjno–społeczna „W SerCu Legnica”, skierowana do dzieci i młodzieży,
 • promocja aktywności fizycznej, kulturalnej i społecznej poprzez udział w wydarzeniach, akcjach i imprezach,
 • nasadzanie drzew i krzewów,
 • badania nefrologiczne, pulmonologiczne i endokrynologiczne,
 • zagospodarowanie placów służących rekreacji, integracji, umocnieniu więzi i tradycji lokalnych oraz wypoczynkowi,
 • cykl szkoleń obejmujących naukę gry w szachy, – wielopokoleniowe „Spotkania na miedzi” – spotkania taneczne,
 • zakup zestawów monitorów interaktywnych do edukacji dla szkół.
Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności 3
Autor: Materiały prasowe

KGHM wspierał też poszczególne gminy Zagłębia Miedziowego w ich działaniach na rzecz promocji zdrowia, ekologii i zdrowego stylu życia:

 • Głogów – 300 tys. zł

Otwarta została poradnia nefrologiczna, odbywały się seanse w grocie solnej dla dzieci szkół podstawowych, promowano zdrowe odżywianie, zorganizowano zajęcia sportowe dzieci i młodzieży z wykorzystaniem miejskich obiektów sportowych „Sprawny głogowianin”, nasadzano drzewa i krzewy.

 • Legnica – 300 tys. zł

Fundusze zostały przeznaczone na program zdrowia „Zdrowa Legnica (propagowanie zdrowego stylu życia oraz edukacja) oraz na zwiększenie dostępności opieki medycznej dla legniczan.

 • Powiat Głogowski – 870 tys. zł

Zrealizowano badania profilaktyczne w kierunku chorób płuc i tarczycy, raka gruczołu krokowego i piersi. Promowano zdrowe odżywianie, zorganizowano zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Kupiono wyposażenie szpitala, szkół i jednostek OSP.

Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności 4
Autor: Materiały prasowe

Inwestycje w edukację

KGHM angażuje się w działalność edukacyjną w Zagłębiu Miedziowym. W 2021 r. kontynuowany był program „Kompetentni w branży górniczo–hutniczej”. Polega on na objęciu patronatem przez Miedziową Spółkę 9 szkół zawodowych i wykształceniu młodych kadr. W ubiegłym roku dla uczniów zorganizowany został interaktywny konkurs o KGHM z atrakcyjnymi nagrodami. W programie uczestniczyło ponad 1900 uczniów. Najlepsi gracze i przedstawiciele szkół otrzymali od KGHM dyplomy z gratulacjami i nagrody. Wynik szkoły był obliczany jako średnia punktów zdobyta przez gracza z danej szkoły. Oznaczało to, że liczyła się jakość grania, a nie liczba zalogowanych uczestników. Ważne było dążenie do celu i osiąganie wysokich wyników, czyli wytrwałość, konsekwencja, systematyczna nauka i wiedza zdobyta podczas gry. Najbardziej zaangażowani przez całą grę byli uczniowie szkół:

 • I miejsce – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy,
 • II miejsce – Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach,
 • III miejsce – Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.

Projekt „Kompetentni w branży górniczo–hutniczej” został zrealizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

KGHM sponsorem Biegu Piastów w Jakuszycach

KGHM Polska Miedź S.A. od lat sponsoruje Bieg Piastów. To zawody sportowe w odsłonie zimowej, letniej i jesiennej. Bieg Piastów przyciąga zawodników z wielu krajów, z całego świata, a bierze w niej udział za każdym razem kilkadziesiąt tysięcy osób.

Zimowy Bieg Piastów to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w tej części Europy narciarskich biegów masowych, zaliczany do prestiżowej serii Worldloppet. Impreza jest organizowana przez setki osób, które wspierają liczni wolontariusze, w tym pracownicy KGHM Polska Miedź S.A.

Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności 5
Autor: Materiały prasowe

Nordic Walking z KGHM

Od 2014 roku realizowany jest projekt zajęć Nordic Walking, przeznaczony dla osób, które ukończyły 35. rok życia. To cykliczne zajęcia z udziałem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów w różnych miastach regionu Zagłębia Miedziowego. Do tej pory odbyło się 11 edycji projektu Nordic Walking, w których uczestniczyło ponad 1600 osób!

W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, zajęcia powróciły. Potrwają do czerwca w czterech miastach regionu: Chocianowie, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

Nordic Walking, działa na organizm tak, jak bieganie, ale nie obciąża nadmiernie stawów i kręgosłupa. Odciąża za to stawy biodrowe i kolanowe, lędźwiowy odcinek kręgosłupa, rozluźnia także napięcie mięśni barków, szyi i grzbietu. Poza tym nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz w bezpieczny sposób (z niewielkim ryzykiem kontuzji) angażuje do 90 proc. mięśni ciała.

Piłka nożna profesjonalistów i młodzieży

KGHM Zagłębie Lubin jest jednym z wiodących klubów sportowych w kraju. KGHM Polska Miedź S.A. jest właścicielem i głównym sponsorem klubu, który w trakcie 75-letniej historii dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Polski, Superpuchar kraju, a także reprezentował Polskę na arenie europejskiej. Należąca do klubu Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie Lubin kontynuuje bogate tradycje szkolenia młodzieży w Lubinie. Znajduje się tu jeden z najnowocześniejszych kompleksów treningowych w Polsce. Blisko 400 adeptów trenuje codziennie w klubowej szkółce, aby wzbić się na najwyższy piłkarski poziom. Absolwentami Akademii są m.in.: piłkarz włoskiego Napoli Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek grający w ACF Fiorentina czy Bartosz Białek występujący w koszulce VfL Wolfsburg.

Odpowiedzialny partner lokalnej społeczności 6
Autor: Materiały prasowe

Pływanie dla dzieci

KGHM finansował również cykliczne lekcje podstaw pływania dla dzieci w wieku 5-10 lat. Zajęcia odbywają się w krytych pływalniach kilku miast Zagłębia Miedziowego: Chojnowie, Legnicy, Lubinie, Polkowicach, Głogowie i Rudnej. Uczestnicy nabywają podstawowe umiejętności poruszania się w wodzie pod okiem instruktorów z klubów pływackich regionu. Pływanie to sport polecany szczególnie dzieciom. Pomaga zadbać o prawidłową postawę ciała i skorygować skrzywienie kręgosłupa. Dzięki tej dyscyplinie dziecko zdrowo się rozwija, jest sprawne fizycznie, ma dobrą kondycję oraz koordynację ruchową. Zajęcia w wodzie mają również bardzo pozytywny wpływ na układy oddechowy i krążeniowy. Do tej pory odbyło się 10 edycji projektu nauki pływania, w których uczestniczyło około 3 tys. dzieci!

Dla zdrowia pracowników i mieszkańców

KGHM zorganizował i sfinansował szereg profilaktycznych programów zdrowotnych, zarówno dla pracowników KGHM, jak i dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego. W 2020 i 2021 r. KGHM przekazał ponad 6 mln zł kilkunastu samorządom Zagłębia Miedziowego z przeznaczeniem m.in. na zakup sprzętu medycznego, badania lekarskie mieszkańców i wyjazdy uczniów na basen.

Profilaktykę zdrowotną skierowaną do pracowników najczęściej organizuje Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. należące do Grupy Kapitałowej KGHM.

Wolontariusze dla niepełnosprawnych dzieci

Wolontariusze KGHM są dowodem na to, jak ważną wartością w życiu pracowników KGHM jest współdziałanie. To właśnie dzięki współpracy, chęci niesienia pomocy, a przede wszystkim wrażliwości na innych dwójka niepełnosprawnych dzieci, by zobaczyć widok z najwyższego szczytu Karkonoszy, dostała siłę mięśni innych: wolontariuszy KGHM, ratowników, górników, hutników i ludzi dobrego serca Zagłębia Miedziowego. Dzięki ponad 40 takim śmiałkom, 16-letni Adrian z Głogowa i 9-letnia Gaja z Lubina mogli choć na chwilę być bliżej nieba i uwierzyć, że mimo przeciwności losu warto marzyć. Ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla dzieci, które dzięki wolontariuszom stanęły na szczycie Śnieżki. Wzruszenia nie ukrywali też dorośli, rośli mężczyźni, którzy użyli siły własnych mięśni, aby dwójkę niepełnosprawnych dzieci wwieźć, wciągnąć i wnieść na szczyt Śnieżki.

Partnerem materiału jest

KGHM Logo
Autor: Materiały Promocyjne