PGE wybuduje największą i najnowocześniejszą elektrownię gazową w Polsce

2021-11-30 0:05
PGE wybuduje największą
Autor: Materiały prasowe

Nowe bloki gazowe o mocy ok. 1400 MW przy Elektrowni Dolna Odra w województwie zachodniopomorskim wyprodukują niskoemisyjną energię elektryczną, która będzie w stanie zasilić ok. 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie to największa i najnowocześniejsza elektrownia gazowa w Polsce.

Ograniczenie emisji CO2

Moce nowej Elektrowni Dolna Odra będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności. Średnia emisyjność wytwarzania energii w KSE to ok. 0,8 tony CO2/ MWh. W nowych blokach gazowych ta wartość wynosi poniżej 0,35 tony CO2/MWh, co pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ok. 2–3 mln ton CO2 rocznie.

Elektrownia Dolna Odra wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE i do tej pory była zasilana węglem. Teraz to się zmieni. Budowa nowych jednostek zasilanych tzw. błękitnym paliwem ma przyczynić się do dekarbonizacji wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i realizacji celów klimatycznych UE. Jednocześnie inwestycje w moc opartą na gazie ziemnym doskonale wpisują się w strategię Grupy PGE.

W ubiegły czwartek, 25 listopada 2021 r., miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele polskich władz.

Kierunek: transformacja niskoemisyjna

Budowa dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra wraz z pełną infrastrukturą ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. Nowa inwestycja PGE to jeden z kluczowych elementów transformacji Grupy w kierunku niskoemisyjnym. Województwo zachodniopomorskie jest krajowym liderem w rozwoju OZE, zwłaszcza w wykorzystywaniu potencjału wiatru. Na Pomorzu są dobre warunki wietrzne, dlatego też w rejonie tym są lokalizowane lądowe farmy wiatrowe. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. Bloki gazowe PGE zastąpią wygaszane moce węglowe.

Jak podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, inwestycja będzie wsparciem dla farm wiatrowych na lądzie i na Bałtyku. Nowe jednostki zostaną uruchomione w IV kwartale 2023 r. Budowa bloków gazowych pozwoli odtworzyć potencjał wytwórczy Elektrowni Dolna Odra, zapewni nowe miejsca pracy w trakcie budowy i późniejszej eksploatacji, stabilność i bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców północno-zachodniej Polski.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA