Wielki Czwartek

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wielki Czwartek

Piątek po Bożym Ciele. Czy jest post? Czy można jeść mięso? Kościół odpowiada

2022-06-14 7:17

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Czy można jeść mięso? Kilku biskupów wyszło naprzeciw pytaniom wiernych i ogłosili dyspensę na piątek po Bożym Ciele. Gdzie post obowiązuje, a gdzie wierni dostali "wolne"? Szczegóły poniżej.

Piątek po Bożym Ciele. Czy jest post?

Piątek po Bożym Ciele. Post, czy dyspensa? W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych; takich jak modlitwa, post, czy jałmużna. Ale piątek 17 czerwca br. przypada pomiędzy dniami ustawowo wolnymi od pracy, a to - jak zwracają uwagę sami biskupi - "sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni". Dlatego część biskupów udzieliło już swoim wiernym dyspensy.

Polecamy: Papież mówił o "szczekaniu NATO". Teraz się tłumaczy! "III wojna światowa wypowiedziana"

Sonda
Czy chodzisz w niedzielę do kościoła?
Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Cieniuch: Bez pomocy Zachodu Ukraina przegra tę wojną

Piątek po Bożym Ciele 17 czerwca. Które diecezji ogłosiły dyspensę dla wiernych?

  • Archidiecezja Warszawska: dyspensa w zamian za modlitwę

Biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 17 czerwca 2022 roku.

  • Archidiecezja Lubelska: dyspensa za "inną formę pokuty"

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wskazał, by zastąpić wstrzemięźliwości "innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłosierdzia i pobożności".

  • Archidiecezja Przemyska: dyspensa za ofiarę

Zakazu mięsa unikną też wierni z Przemyśla, metropolita abp Adam Szal w zamian zobowiązał korzystających z dyspensy "do złożenia ofiary na misje".